Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Znane powiedzenia giełdowe
czy warto się nimi kierować?

Przysłowia są mądrością narodów, tak mawiał Stefan Kisielewski i rzeczywiście jest w tym sporo prawdy, gdyż ich powstawanie zwykle wiązało się z obserwacjami i wyciąganiem wniosków z otaczającej rzeczywistości.

Każde środowisko ma też swoje „mądrości życiowe”. Mają one za zadanie, w większości przypadków i w sposób mniej naukowy, uprawdopodobnić i uzasadnić podejmowane decyzje. Któż z inwestorów giełdowych nie słyszał o „rajdzie świętego Mikołaja” albo o „efekcie stycznia”? Część z nich da się udowodnić na bazie danych historycznych, część jest zwyczajnie „efektem statystycznym”. Jak to zwykle bywa, rzeczywistość da się nagiąć, tak aby znaleźć dowody na poparcie każdej teorii. Nie inaczej jest w przypadku giełdowych powiedzeń i sloganów.

Spis treści

Powiedzenia związane z kalendarzem

Efekt stycznia

Wieloletnie analizy zachowania notowań różnych aktywów, wskazują na zdecydowanie lepsze zyski z giełdy w styczniu niż w innych miesiącach roku. Prawdopodobnie pierwotną przyczyną jest fakt przebudowywania portfeli inwestycyjnych, a czasem całych strategii, przez inwestorów giełdowych właśnie na początku roku, a co za tym idzie, większa aktywność inwestorów generująca więcej szans na ponadprzeciętny zysk. Oczywiście, o ile dobrze wybraliśmy obiekt naszej inwestycji.

Sprzedaj w maju i odejdź

Sell all in may and go away – to akurat powiedzenie związane jest raczej z aspektem psychologicznym. Wakacje to czas wypoczynku dla wielu inwestorów również od aktywów finansowych. Okazje inwestycyjne pojawią się też po powrocie z urlopu, a wypoczynek z ręką na klawiaturze, to żaden wypoczynek. A i rodzina się ucieszy, gdy tylko jej poświęcimy swój czas. W drugą stronę, lepiej nie zarobić niż stracić, gdyby rynek podczas naszego urlopu zmienił nagle kierunek.

Strojenie okien

Windows dressing, wzięło swoje znaczenie od tego, że korporacyjne reguły, zwykle za okres rozliczeniowy przyjmują okresy kalendarzowe (roczne, półroczne, kwartalne), stąd wielokrotnie podejmowane na rynku próby upiększenia wyników na koniec okresu, tak aby ładniej wyglądało w bilansie (a może i lepsza premia wpadnie przy okazji?).

Dzień trzech wiedźm

Analogicznie jak w przykładzie powyżej, jest to próba poprawienia wyniku na koniec okresu rozliczeniowego, dotycząca instrumentów pochodnych (np. kontraktów terminowych, opcji). Zwykle jest to ostatnia godzina handlu giełdowego, w trzeci piątek marca, czerwca, września i grudnia, kiedy gwałtownie rosną obroty i zmienność na rynku.

Rajd świętego Mikołaja

Podobnie jak ze sprzedawaniem w maju, powiedzenie to ma podłoże psychologiczne. Zbliżające się święta i płynąca z tego faktu pozytywna zwykle energia, skłania do podejmowania decyzji inwestycyjnych pod jej wpływem (kupię sobie akcje na prezent). Może to też być powiązany z punktem trzecim tego zestawienia, czyli „podrasowaniem” bilansów na koniec roku i podciąganiem kursów akcji, na potrzeby wyceny rocznych wyników inwestycyjnych.

Powiedzenia związane z istotą inwestowania

Trend is your friend

Inwestowanie zgodnie z panującym trendem zwykle przynosi lepsze efekty niż walka z nim, nie zwalnia to jednak z myślenia zarówno o wyborze przedmiotu inwestycji, jak i o ostrożności związanej z możliwością nagłego odwrócenia się koniunktury. Część analityków twierdzi wręcz, że jak wszyscy przyłączają się do trendu, to jest to najlepszy moment na ucieczkę z rynku.

Jeśli nie masz pojęcia o diamentach poznaj jubilera

Nie musimy znać się na wszystkim i dlatego przy podejmowaniu decyzji warto korzystać z wiedzy ekspertów, tym bardziej zanim zainwestujemy własne środki w daną spółkę czy branżę. Warto podjąć wysiłek i dowiedzieć się więcej na ich temat.

Nigdy nie łap spadającego noża i Kupuj, kiedy leje się krew

Na pierwszy rzut oka są to wzajemnie wykluczające się powiedzenia. Dotyczą istotnego momentu w jakim podejmujemy decyzje o inwestycji. „Spadający nóż” dotyczy zwykle pojedynczej spółki czy rodzaju aktywów i najczęściej jest skutkiem informacji bezpośrednio jej dotyczącej (utrata znaczącego kontrahenta/strata finansowa/prognozy rynkowe itp.) Druga sytuacja, najczęściej związana jest ze stanem całego rynku (np. panika wywołana zdarzeniem globalnym typu epidemia, katastrofa ekologiczna, wybuch konfliktu zbrojnego). Kiedy zaczyna rządzić niepewność, strach i w końcu panika, racjonalność podejmowania decyzji chowa się bardzo głęboko. Zawsze jednak, w końcu znajdują się tacy, którzy uznają, że po takim dużym spadku skłonni są zaakceptować ryzyko i korzystając z tego spadku dokonują zakupu, co wcale nie znaczy, że zawsze wygrywają.

Kupuj plotki, sprzedawaj fakty

Upublicznienie informacji dotyczącej spółki dość często powoduje chęć zamknięcia pozycji, w myśl zasady, że nie ma na co czekać, już wszystko wiadomo. Poza tym, jeśli niepotwierdzona informacja skłoniła do zakupu i wygenerowała wzrost kursu, to jej potwierdzenie jest dobrą okazją do zamknięcia pozycji i zrealizowania zysku.

Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka
i Nie stawiaj wszystkich pieniędzy na jednego konia

W dużym uproszczeniu, dywersyfikując swoją inwestycję, zmniejszamy ryzyko pomyłki i straty środków.

Ucinaj straty, zyskom pozwól rosnąć

Nikt nie lubi tracić pieniędzy i inwestorzy giełdowi nie są tutaj wyjątkiem. Jednak patrzenie jak nasze ciężko zarobione pieniądze topnieją, z każdym odświeżeniem ekranu z notowaniami, jest jeszcze gorszym rozwiązaniem. Trudnym, choć czasem bolesnym rozwiązaniem, jest przyjęcie na sztywno założenia akceptacji małej straty, np. 10% i zamknięcie nietrafionej inwestycji, kiedy jeszcze strata tak mocno nie boli oraz poszukanie nowej szansy. Strategia w drugą stronę powinna być zgoła odmienna. Rośnie – nie przeszkadzać, obserwować. Co istotne, jeśli zaczyna spadać, wracamy do zasady małej straty, nawet jeśli jest tylko teoretyczna, bo cena sprzedaży po spadku jest wyższa od naszej ceny zakupu.

Byki wchodzą schodami, a niedźwiedzie
skaczą przez okno

Obserwując historię giełdowych trendów, dość łatwo zauważyć pewną prawidłowość dotyczącą czasu trwania poszczególnych cyklów koniunktury. Te wzrostowe (rynek byka), trwają zwykle dłużej i powoli się rozkręcają, spadkowe (rynek niedźwiedzia) trwają krócej i są zdecydowanie bardziej gwałtowne i nieprzewidywalne.

Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar (grypę)

Nie licząc odciętych od cywilizacji, bardzo nielicznych plemion z amazońskiej dżungli, cała reszta świata to system naczyń połączonych wzajemnymi zależnościami, na bardzo wielu płaszczyznach. Dlatego trendy i wahania tak łatwo przenoszą się pomiędzy rynkami, i rynek np. w Tokio czy w Londynie reaguje natychmiast po otwarciu, na to co dzień wcześniej wydarzyło się na giełdach w USA i odwrotnie.

Nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki

Wszystkie informacje o zyskach, stratach, cudownych inwestycjach, „złotych strzałach” i sukcesach innych, oparte są na danych historycznych. Powtórzenie ich w identyczny sposób jest w zasadzie niemożliwe. Opieranie swojej strategii na takim podejściu, może przynieść mnóstwo rozczarowań, jak również strat finansowych. Z drugiej strony, przewidywanie przyszłości też nie jest proste, stąd tak ważne jest racjonalne podejście i rzetelna analiza podczas inwestowania najważniejszymi pieniędzmi świata – naszymi pieniędzmi.

Radosław Rutkowski
Radosław Rutkowski
Specjalista ds. Operacji i AML w WealthSeed Z rynkiem finansowym związany od 1993 roku (biuro maklerskie, bankowość, ubezpieczenia), Makler Papierów Wartościowych – licencja 1881 Zainteresowania: analiza fundamentalna, cykle koniunkturalne, analiza ryzyka
Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.