Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Nowe technologie
Jak możemy w nie zainwestować?​

Świat się zmienia nieustannie, jednakże okres ostatnich 30 lat to prawdziwy przeskok technologiczny. Można by rzec, że rozwój technologii przybrał formę funkcji logarytmicznej, czyli z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowinek, które są w stanie w mniejszym lub większym stopniu zmieniać świat. Podchodząc do inwestycji trzeba traktować zachodzące zmiany jako okazję, a rynek kapitałowy daje nam jak najbardziej możliwości partycypowania w rozwoju nowych technologii, zarówno poprzez inwestycje bezpośrednio w akcje, ale również poprzez fundusze typu ETF lub te klasyczne otwarte fundusze otwarte i zamknięte.

Przyjęło się, że technologie, które nie są na świecie dłużej użytkowane niż przez 5 lat, są kategoryzowane jako nowoczesne. Prócz samych już produktów czy też usług, na nowe technologie składają się również patenty, licencje czy też prawa do określonych wynalazków.

Spis treści

Inwestowanie w nowe technologie zwykle jest obarczone większym ryzykiem, dlatego ważne jest wykonanie obszernej analizy tego, w co dokładnie inwestujemy – czy jest to już gotowy produkt bądź usługa, czy firma posiada odpowiednie patenty czy też licencje, certyfikaty. Oczywiście im wcześniej zainwestujemy w rozwój technologii, tym większej możemy oczekiwać stopy zwrotu w razie sukcesu, ale też należy się liczyć z utratą części, a nawet całości zainwestowanych pieniędzy, ponieważ nie zawsze dany pomysł da się przerobić w finalny produkt końcowy, który będzie dobrze przyjęty przez rynek, a im wcześniej zainwestujemy na ścieżce rozwoju technologii, tym więcej niewiadomych po drodze do jej ukończenia.

Wpływ na gospodarkę

Innowacyjność jest obecnie jednym z popularniejszych słów używanych w świecie biznesu. Dzieje się tak nie bez powodu. Dane statystyczne jasno pokazują, że rozwój technologii ma gigantyczny wpływ na wzrost efektywności działania przedsiębiorstw, a co za tym idzie na wzrost całej gospodarki. Wdrażanie nowych technologii poprzez wprowadzanie już gotowych rozwiązań czy też przez własne badania i rozwój kosztują, ale w dłuższym terminie pozwalają optymalizować koszty, produkować szybciej i lepiej. Państwa, które mocno inwestują w badania i rozwój nowych technologii cieszą się najwyższymi wskaźnikami wydajności pracy, a te z kolei mają kluczowy wpływ na kształtowanie się wynagrodzeń – im bowiem większa wydajność pracy, tym większy wymierny wpływ na wynik finansowy danego przedsiębiorstwa.

Technologie, które mogą zmieniać świat

Powołując się na Digital 2021 Report prawie 60 proc. globalnej społeczności korzysta obecnie z technologii cyfrowej. Przyspieszenie trendu wynika z następstw pandemii, która wpłynęła zarówno na ludzi, korporacje jak i rządy i poniekąd wymusiła cykl zmian dostosowując się do lockdownów i innych ograniczeń tak, by efekt pandemii przyniósł jak najmniejsze konsekwencje gospodarcze. Zgodnie z najnowszymi danymi spędzamy coraz więcej czasu w sieci – prócz korzystania ze źródeł informacji, korzystamy z portali społecznościowych, robimy zakupy i czerpiemy z różnego rodzaju rozrywek. To wszystko wpływa na to, że coraz więcej firm inwestuje w ten segment biznesu upatrując  swojej szansy i miejsca na rynku. Dynamiczny rozwój cyfryzacji wpływa bezpośrednio lub pośrednio na inne gałęzie gospodarcze, jak choćby rozwój internetu mobilnego, wirtualnej rzeczywistości, chmury technologicznej, druku 3D czy też cyberbezpieczeństwa.

Wirtualna rzeczywistość

Według wielu analityków, jednymi z najbardziej rozwijanych technologii w najbliższych latach będą wirtualna rzeczywistość (VR) oraz rzeczywistość rozszerzona (AR), których to wg szacunków wartość w najbliższych latach wzrośnie do kilkudziesięciu miliardów USD. Technologie VR i AR się od siebie nieco różnią, ale mają mnóstwo cech wspólnych, a dla wielu mogą kojarzyć się głównie z rozrywką. Swego czasu na świecie zapanowała wielka moda na grę PokemonGo, która to zaadoptowała technologię AR.  Było to swego rodzaju nowością w świecie gier mobilnych. Co ważne, obie technologie mają dużo szersze zastosowanie, a ich rozwój może mieć istotny wpływ na rozwój cywilizacyjny. Rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości ma już oczywisty wpływ na edukację i branże naukową, gdzie umożliwia korzystanie z wielu narzędzi bez konieczności posiadania dostępu do laboratorium czy też innych ośrodków naukowych. Takie rozwiązania mogą odegrać istotną rolę w krajach trzeciego świata, gdzie często występuje problem z dostępem do edukacji. Innymi z sektorów gospodarczych korzystających z VR i AR są medycyna, umożliwiając za pomocą połączenia technologii i medycyny przeprowadzanie zdalnych operacji na żywych organizmach. W kontekście VR głośno było o planach firmy Facebook, która ogłosiła zmianę nazwy na Meta i duże inwestycje w rozwój metaverse, czyli w rozwiązanie, gdzie użytkownicy mogliby nawiązywać relacje w świecie wirtualnym.  Coraz częstsze wykorzystywanie VR i AR ma miejsce również w sektorze zbrojeniowym, sprzedaży detalicznej, w branży deweloperskiej i innych sektorach, dlatego warto śledzić te rozwiązania, również w celach inwestycyjnych.

Technologia druku 3D

Kolejną technologią, która może wnieść wiele do rozwoju ludzkości, jest technologia druku 3D. Choć pierwsze drukarki tego typu powstały jakiś czas temu, to wciąż zauważalne jest dynamiczne tempo rozwoju w tej dziedzinie. W przemyśle druk 3D z dużymi nadziejami daje ważne ogniwo w utrzymaniu ciągłości produkcyjnej. Może być rozwiązaniem umożliwiającym produkcje narzędzi, które ulepszą produkcję pod względem wydajności jak i kosztów. By tak się stało wciąż musi być rozwijana technologia pod kątem używanych w niej materiałów, gdzie coraz częściej prócz plastiku, wykorzystywane są takie surowce, jak stal czy nawet beton. Warto wiedzieć, że na świecie istnieją firmy, które zajmują się budową domów wydrukowanych na drukarkach 3D, co może w przyszłości być niesamowitym „game changerem” na rynku budownictwa. Wydaje się, że duża cześć młodego pokolenia wchodzi na rynek bez wystarczającego zaplecza finansowego, by móc zapewnić sobie odpowiednie warunki mieszkalne. W związku z czym, gdyby rozwój tej technologii był na tyle dużym sukcesem, że można by budować trwale, szybko i taniej mogłoby to być niesamowitym bodźcem gospodarczym oraz szansą dla tych wszystkich, których nie stać na posiadanie własnej nieruchomości. Wydruk 3D stosowany jest również w medycynie, choćby do budowania protez czy implantów, natomiast największe nadzieje wiążę się z możliwą „wydrukowania” komórek, co za tym idzie również całych organów. Rozwój tej technologii może umożliwić wyeliminowanie wielu problemów związanych z transplantologią, do których należy na przykład niewystarczająca liczba dawców czy kwestia negatywnej reakcji organizmu, czyli odrzucenia przeszczepu.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja jeszcze niedawno kojarzyła nam się głównie z filmami sci-fi natomiast w ostatnich latach rozwój AI stał się bardzo powszechnym tematem, gdzie przez wielu rozwijanie tej technologii jest szansą, ale i przez wielu jest też widziane jako zagrożenie. Wizja, w której to maszyny przejmują naszą rolę, może wydawać się słodką iluzją, ponieważ owe maszyny mogą równie dobrze zabrać nam pracę. Z drugiej strony, wiele krajów zachodnich zmaga się z problemem starzenia, w związku z tym robotyzacja mogła być dobrym rozwiązaniem tego problemu, choćby przez opodatkowanie pracy wykonywanej przez maszyny. Pomysłów jest dużo, natomiast jesteśmy na początku tej drogi. Dlatego też dużo będzie zależało od przyjętych zastosowań, również tych prawnych. Rozwój AI nie tylko może wspomóc czysto zadania produkcyjne. Coraz częściej spotykamy się z rozwiązaniami, gdzie to „maszyna” prowadzi z nami rozmowę czy to na infolinii czy też czacie, czyli może być wykorzystywana w sektorze usługowym. Oczywiście na razie tworzone rozwiązania nie są jeszcze w pełni zastąpić człowieka, ale widać wyraźny postęp w tym kierunku. Pojawiają się różne szacunki co do rozwoju sztucznej inteligencji, natomiast z całą pewnością jest to technologia, która jest warta naszej uwagi.

Blockchain

Kryptowaluty to w ostatnich latach najbardziej modny temat inwestycyjny, który cieszy się niezwykłą popularnością, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Waluty cyfrowe oparte są na technologii blockchain, która zdaniem wielu analityków również może zmienić wiele, wnosząc dużo dobrego do naszego codziennego życia. Obecnie ta technologia, głównie jest kojarzona z bitcoinem czy też innymi krypto-aktywami, natomiast wydaje się, że może i powinna mieć szersze zastosowanie w sektorze finansowym, ale nie tylko. Ze względu na swoją strukturę rozproszenia, bezpieczna i powszechnie dostępna infrastruktura może być zastosowana niemal wszędzie do przekazywania informacji, których w zasadzie nie ma możliwości usunąć. Rozwiązania blockchain są przedmiotem badań i adaptacji, m.in. w transporcie, w branży energetycznej, więc jak widać może być szeroko rozwijana, co daje potencjał do wzrostu jej powszechności i wartości.

Internet of Things

IoT (Internet of Things) to kolejna nieustannie rozwijana technologia. Wg ekspertów w 2025 roku będzie na świecie około 75 mld urządzeń zintegrowanych w ramach IoT. Internet rzeczy (IoT) ma służyć w wielu dziedzinach naszego życia, a wszystkie urządzenia połączone w IoT mają nam je ułatwiać. Można to wytłumaczyć choćby na przykładzie branży medycznej, gdzie za pomocą inteligentnych urządzeń np. smartwatcha nasz lekarz rodzinny będzie miał podgląd do naszego stanu zdrowia. Warto nadmienić, że rozszerzanie IoT jest mocno powiązane z technologią 5G, która również jest teraz wdrażana w wielu miejscach na świecie.

Pomysł na inwestycje

Inwestując nasze środki wiele powinno zależeć od naszych celów, horyzontu, skłonności do ryzyka. W przypadku inwestowania w nowe technologie musimy liczyć się z bardzo dużym ryzykiem inwestycyjnym. Bardzo często inwestujemy na wczesnym etapie projektu, czasem nawet w sam pomysł, który aby przerodził się w finalny produkt czy też usługę, musi przejść trudną ścieżkę. Przyglądając się statystykom wiemy, że około 9/10 startupów upada, co jest bardzo dużym argumentem świadczącym o wysokim ryzyku związanym w inwestowaniem w tego typu przedsięwzięcia. Czy zatem powinniśmy porzucić tego typu inwestycje? Oczywiście, że nie, aczkolwiek powinniśmy zastanowić się, jaką cześć naszego portfela inwestycyjnego tego typu aktywa powinny zawierać. Dywersyfikacja portfela samymi instrumentami finansowymi związanymi z nowymi technologiami też nie będzie dobrym pomysłem. W zależności od tego, jak dużo z zainwestowanych środków jesteśmy skłonni stracić, powinniśmy podjąć decyzję, jak duży udział tego rodzaju inwestycji powinniśmy posiadać w naszym portfelu. Po ustaleniu powyższego powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób chcemy mieć zbudowaną koncentrację w tego typu inwestycje, tj. czy chcemy sami nabyć akcje podmiotów, które budują i rozwijają nowe technologie czy też chcemy to robić przez nabycie udziałów w podmiotach typu private equity lub np. poprzez fundusze. W zależności od naszej decyzji będziemy bardziej lub mniej zależni od tego, co właściwie znajduje się w naszym portfelu. Decydując się na samodzielne budowanie portfela, z pewnością będziemy musieli poświęcić więcej czasu na analizę niż gdybyśmy zrobili to przez fundusze czy też inwestując w akcje firmy private equity, z drugiej zaś strony będziemy mieli większą kontrolę. Dlatego też bardzo ważne jest podjęcie decyzji, w jaki sposób chcemy to zrobić.

Samodzielne inwestowanie

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne inwestowanie w akcje powinniśmy z pewnością zbadać, na jakim etapie jest rozwijana nowa technologia – czy są na nią odpowiednie patenty, certyfikacje, jak wygląda historia podobnych produktów wpuszczanych na rynek przez inne podmioty, jakie były wartości ewentualnej odsprzedaży gotowego produktu czy też usługi. Jednym słowem musimy wykonać dogłębną analizę technologii. W dalszej kolejności powinniśmy zgłębić sam podmiot: czy posiada wystarczającą ilość środków pieniężnych, czy może będzie musiał je pozyskać, Czy w przeszłości udało mu się już wprowadzić produkt bądź usługę na rynek. Tak więc bieżąca i przyszła wycena takich akcji może zależeć od wielu. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze poznanie przedmiotu naszej inwestycji.

Private equity

Inwestując poprzez private equity mamy ekspozycję na portfel tego funduszu i przewagą tego typu inwestycji jest z pewnością to, że zanim fundusz PE zdecyduje się na zaangażowanie kapitałowe z pewnością wykonał dogłębną analizę przedsiębiorstwa oraz jego modelu biznesowego. Kolejnym plusem jest to, że fundusze tego typu często nabywają udziały firm technologicznych na wczesnym etapie rozwoju, więc nabywają je zwykle taniej niż w momencie, gdyby były już one notowane na giełdzie papierów wartościowych. To końcowo w momencie osiągnięcia sukcesu daje zwykle bardzo dużą stopę zwrotu.  Najprostszą metodą w tego typu inwestycje jest nabycie akcji funduszu PE, których wycena w normalnym warunkach rynkowych powinna wynikać z wartości aktywów posiadanych przez ten fundusz.

Fundusze inwestycyjne i ETF

Inwestycja w nowe technologie może odbyć się również poprzez fundusze inwestycyjne otwarte lub też poprzez fundusze typu ETF. Możemy zbudować portfel skoncentrowany na innowacyjnych gałęziach gospodarki nabywając instrumenty, których polityka inwestycyjna jasno wskazuje, iż portfel danego funduszu będzie zawierał aktywa powiązane z nowymi technologiami. Obecnie oferta funduszy, czy to tych bardziej klasycznych czy też tych notowanych na giełdach jest bardzo szeroka Dlatego też bez problemu możemy znaleźć fundusze inwestujące w technologie takie jak blockchain, producentów modyfikowaną żywność, również takie, które w portfelu posiadają spółki zajmujące się cyberbezpieczeństwem, czy inwestujące w innowacyjną medycynę. Decydując się na taki model inwestycji robimy to za pomocą profesjonalnych zarządzających. W związku z tym selekcja aktywów znajdujących się w portfelu powinna być wysokiej jakości, dzięki czemu możemy znacząco ograniczyć ryzyko. Z pewnością też nie musimy dokonywać głębokiej analizy samego instrumentu – wystarczy określić, w co w rzeczywistości chcemy zainwestować. A jeśli mamy do wyboru kilka podobnych funduszy to dokonać na podstawie analizy porównawczej wybierając ten, który najbardziej nam odpowiada biorąc pod uwagę ryzyko, osiąganą stopę zwrotu, koszty zarządzania i inne cechy.

Podsumowanie

Rynek kapitałowy daje bardzo dużo możliwości zarówno przedsiębiorstwom, które zajmują się tworzeniem nowych technologii, jak również dla nas inwestorów dostarczając różnego rodzaju instrumenty. Pozwalają nam alokować nasze środki w innowacyjność. Obecnie nie ma właściwie gałęzi gospodarczych, które by nie angażowały się w badania i rozwój, dzięki czemu mamy duże możliwości wyboru typów inwestycyjnych. Właściwie nasza decyzja powinna rodzić się z przekonania, że przedmiot inwestycji w przyszłości odniesie sukces i tym samym sprawi, że okaże się on zyskowny dla naszego portfela – przecież ciężko jest kupować coś czego nie jesteśmy sami w 100% pewni. Tym samym niezwykle ważne jest określenie swojej strategii i co zrobimy, jeśli nasze założenia nie będą realizowane. Takie podejście powinniśmy stosować wobec wszystkich naszych inwestycji nie tylko inwestując w nowe technologie.

Tomasz Krajewski
Tomasz Krajewski
Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń w WelthSeed, związany z rynkiem kapitałowym od 2007 roku, Makler Papierów Wartościowych, szczególnie zainteresowany analizą behawioralną oraz inwestowaniem długoterminowym.
Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.