Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Książki
źródło pomocy w budowaniu świadomości inwestycyjnej

Poruszając się w świecie inwestycji prócz chęci, czasu, wolnych środków zdecydowanie należy również postawić na wiedzę. Nawet jeśli nie planujemy budować samodzielnie portfela inwestycyjnego, a planujemy korzystać z usług, bądź produktów, gdzie to specjaliści inwestują za nas, to aby być dobrze zorientowanym w co są wkładane nasze oszczędności i jakie wiążą się z tym ryzyka powinniśmy posiadać mniejszą bądź większą świadomość inwestycyjną. Oprócz materiałów dostępnych na wyspecjalizowanych stronach internetowych zajmujących się tematyką rynków finansowych, źródłem wiedzy mogą i powinny być również książki. Rynek kapitałowy istnieje od pokoleń i przez generacje się zmieniał mniej lub bardziej, ale tematyka inwestowania niejednokrotnie została spisana w różnych publikacjach i jest niezwykle cennym źródłem samodzielnego budowania wiedzy inwestycyjnej. Wśród tych publikacji możemy sięgać do zróżnicowanej tematyki zaczynającej się od podstaw inwestycyjnych, wyjaśnienia czym jest rynek kapitałowy, jakie są na nim instrumenty, jak i znajdziemy pozycje o bardziej złożonej tematyce jak choćby metodyki budowania portfela inwestycyjnego. Bardzo ciekawym i przydatnym źródłem są książki opisujące doświadczenia inwestycyjne mniej lub bardziej znanych osób ze świata finansów, oraz te dotyczące psychologii inwestowania. W tym artykule opisane zostało kilka z każdej tematyki, które są warte uwagi.

Spis treści

Budowanie podstaw

Jeśli jesteśmy na początku swojej ścieżki inwestycyjnej zdecydowanie warto wiedzieć czym jest rynek kapitałowy, jakie ma funkcje, na jakie instrumenty się on dzieli. Książek o tej tematyce jest bardzo dużo, od tych akademickich do pisanych nieco przystępniejszym językiem, także w zależności od potrzeb możemy tutaj odnaleźć w zasadzie wszystko czego potrzebujemy. Dla osób, które chciałyby związać swoją karierę ze światem finansów niezaprzeczalną pozycją na polskim rynku jest książka Krzysztofa i Teresy Jajugów „Inwestycje”, która jest publikacją obowiązkową dla osób podchodzących do egzaminu dla maklera papierów wartościowych, czy też doradcy inwestycyjnego. Pośród innych książek polskich autorów opisujących rynek kapitałowy możemy wyszczególnić jeszcze m.in. „Rynek Kapitałowy i jego Rozwój” Wioletty Nawrot, która dość kompleksowo opisuje strukturę rynku kapitałowego, podmioty w nim uczestniczące oraz instrumenty finansowe, które na tym rynku występują. W tym obszarze tematycznym w zasadzie po jaką książkę byśmy nie sięgnęli powinna ona w mniej lub bardziej przystępny sposób wyczerpywać ogólną tematykę rynków finansowych.

Jak już zapoznamy się z podstawami zdecydowanie powinniśmy rozszerzać nasze spojrzenie czytając o analizie fundamentalnej jak i analizie technicznej, które to wydaje się powinny być podstawowymi narzędziami dla inwestora przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Obie analizy mają swoich zwolenników jak i przeciwników, ten artykuł jednak nie koncentruje się na przedstawianiu opinii w tym temacie, a jedynie przedstawia publikacje, które mogą ułatwić w zapoznaniu się z obszarem obu analiz i dzięki temu być może umożliwią wyrobienie sobie prywatnie opinii.  

Wśród książek dotyczących samej analizy fundamentalnej trafimy na podobieństwa w wielu pozycjach, ponieważ opisują one w głównej mierze tą samą tematykę, a jedynie przystępność przekazywanej wiedzy może się tam różnić. Spośród wielu publikacji wyróżniłbym „ABC Sprawozdań Finansowych” napisanej wspólnie przez Piotr R. Michalak, Stanisław Honko, Waldemar Gos, która skupia się na przekazaniu wiedzy dotyczącej rachunkowego aspektu przedsiębiorstwa, czyli m.in. jego bilansu oraz rachunku zysków i strat. Oprócz klasycznych książek opisujących analizę fundamentalną i różne metody wycen jak modele dywidendowe, modele dyskontowe na szczególną uwagę zasługują książki, które próbują nieco bardziej z pryzmatu doświadczenia skupić się na metodach wyceny. Jedną z takich książek jest „Analiza fundamentalna dla bystrzaków. Jak minimalizować ryzyko i chronić swoje inwestycje” Matta Krantza, która to w głównej mierze dotyka tematyki analizy fundamentalnej, ale bardziej koncentrując się na tych obszarach, które zdaniem autora zwiększają prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w inwestycjach. Kolejną wyróżniającą się pozycją jest książka Christophera Browne „Mała książeczka o inwestowaniu w wartość”. Dzieło to wyróżnia się na tle innych sposobem przekazywania wiedzy na temat analizy finansowej spółek giełdowych, szukania okazji inwestycyjnych oraz dodatkowo zawiera też aspekty psychologii inwestycyjnej.

Tematyka analizy technicznej jest dość zawiła, prócz trendów, wsparć, oporów, możemy weryfikować m.in. formacje, wskaźniki, oscylatory, poziomy Fibonacciego. To wszystko sprawia, że tytułów dotyczących analizy wykresów jest mnóstwo, od tych zawierających podstawy, do szczegółowego opisu poszczególnej tematyki. Dla osób, które chcą się wdrożyć w tę analizę rekomendowany tytuł to „Analiza techniczna rynków finansowych” J.J. Murphy’iego. Książka ta wydaje się być fundamentem i idealnym wprowadzeniem do analizy technicznej, jest napisana w bardzo przystępnym języku oraz w interesujący sposób wprowadza podstawy. Po przeczytaniu tej publikacji jest duża szansa, że jakaś część analizy wykresów do nas bardziej przemawia, i na podstawie tego doświadczenia można poszukiwać już książek, które właśnie rozwijają temat poszczególnej dziedziny.

Nauka z doświadczeń

Tak jak w wielu innych dziedzinach życia tak również w inwestycjach kluczowym elementem sukcesu jest nasze doświadczenie oraz wyciąganie lekcji z popełnionych błędów. Nim sami je zaczniemy popełniać możemy zapoznać się z wieloma tytułami, które nas mogą nieco naprowadzić i oduczyć wykonania tych najbardziej pospolitych. Oczywiście inwestowanie to bardzo indywidualna sprawa, bo przecież każdy z nas ma inne podejście do ryzyka i inaczej radzi sobie z emocjami, tak publikacje opisujące rzeczywiste historie są naprawdę cennym materiałem. Obowiązkowym tytułem jest książka Edwin’a Lefevre’a i Jon’a D. Markman’a „Wspomnienia gracza giełdowego”. Ten tytuł to kanon tematyki giełdowej, to biografia jednego z najbardziej znanych spekulantów w historii, Jessiego Livermore’a, którego działalność na giełdach towarowych i akcyjnych, jest niemal owiana legendą. Ten tytuł ma niesamowitą wartość w kontekście oddania klimatu tamtych czasów, ale również przedstawia m.in. krach który wydarzył się na globalnych rynkach światowych w 1929 i który w oczach wielu stał się podwaliną do późniejszego wybuchu II wojny światowej. Choć historia J. Livermore’a nie kończy się happy-endem to wierzę, że jego wspomnienia są niesamowitą lekturą, która jest bardzo aktualna w naszych czasach mimo, iż upłynął niemal wiek od opisanych wydarzeń.

Kolejnym tytułem, który jest swojego rodzaju podstawą jest „Droga Żółwia” Curtis’a Faith’a. Autor pisząc tę książkę ujawnił tajniki eksperymentu, wyjaśniając, w jaki sposób Richard Dennis i William Eckhardt zdołali w ciągu zaledwie dwóch tygodni zwerbować zwykłych ludzi o różnym profilu edukując ich na niezwykłych handlowców. Książka Faitha sprzedała się na całym świecie, a autor w młodym wieku zarobił kilkadziesiąt milionów dolarów jako członek „Żółwi” czyli powołanej grupy osób. Technika spekulacji stosowana przez tę grupę od lat jest przedmiotem wielu analiz i fascynacji, a wielu inwestorów próbuje technikę przerobić we własny sukces.

Indywidualnie lub podążając za stadem

Tematyka psychologii inwestowania to dopełnienie całego obrazu pożądanej wiedzy inwestycyjnej. Możemy posiadać nawet zaawansowaną znajomość w zakresie wyceny instrumentów metodą fundamentalną, czy też znać wszystkie techniki czytania wykresów a jednak, jeśli nie będziemy odpowiednio podchodzić do inwestycji to w dłuższej perspektywie będzie ciężko osiągać nam satysfakcjonujące rezultaty. Nie jest tajemnicą, że wielu inwestorów indywidualnych ponosi straty inwestując swoje środki, wynika to z kilku czynników, ale jednym z nich jest brak własnej strategii i poruszanie się z trendem stada. Zwykło się mawiać, że tak zwana „ulica” czyli osoby posiadające mniejsze doświadczenie i wiedzę wchodzi w rynek akcji w końcowej jego fazie, wynika to z faktu, iż często kupujemy wynik, a nie przyszłość i dla mało doświadczonej osoby łatwiej jest inwestować w coś co w danym okresie wzrosło, a nie spadło. Jest to jeden z popularniejszych błędów inwestycyjnych, choć oczywiście nie jest to takie proste, bo cykle na rynkach kapitałowych potrafią trwać latami i nie zawsze warto kupować stratę, a sprzedawać zysk. By komplementarnie podejść do swoich inwestycji warto zapoznać się z szeregiem strategii inwestycyjnych oraz z tematyką analizy behawioralnej, czyli naszego zachowania w różnych momentach rynkowych. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać Warrena Buffetta, który jest jednym z najbogatszych ludzi, a jego techniki inwestycyjne są tematem wielu książek zarówno opierających się na tematyce inwestowania w wartość jak i aspektach psychologicznych. Z Panem Buffetem możemy powiązać wiele powiedzeń i sytuacji rynkowych, a jednym z tych bardziej popularnych powiedzeń jest choćby „kupuj gdy inni się boją”. Należy pamiętać, że założyciel Berkshire Hathaway Inc. również budując swoje imperium bazował na wówczas już znanych strategiach, które zostały spisane w literaturze. Jednym z mentorów Warrena Buffetta jest Benjamin Graham, a jego książka „Inteligentny Inwestor” jest elementarzem inwestorów. Ten tytuł jest bazą dla wielu znanych biznesmenów, miliarderów na całym świecie i w zasadzie to jest chyba największą rekomendacją dla tej książki. Warren Buffet również sam spisał swoje myśli w książce „Essays of Warren Buffett”, która niestety nie jest przetłumaczona na język polski, ale zawiera niezwykle przydatne informacje, które bardzo mocno nam przybliżą postać samego Buffeta, jak i jego podejścia do inwestycji.

Z polskiego środowiska godnym polecenia tytułem jest książka „Jak spuściłem 2 miliony na giełdzie” autorstwa Pawła Bodnara. Jest to opis 10 letniej prawdziwej historii polskiego inwestora giełdowego z dużym nastawieniem na przedstawienie emocjonalnego podejścia do inwestycji.

Jeśli poszukujemy dobrej książki o strategiach inwestycyjnych to chyba nie znajdziemy lepszego tytułu niż „Strategie inwestycyjne o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu” Robert’a C. Miner’a, nie należy ona do tanich, ale cena wynika w tym wypadku zdecydowanie z jakości. W USA książka stała się bestsellerem, i jako poradnik inwestycyjny opisujący m.in. w których momentach powinniśmy nabywać i sprzedawać instrument, jak używać zleceń ochronnych daje ona niezwykle wiele cennych wskazówek na temat tworzenia własnej strategii inwestycyjnej.

Nie tylko giełda

Obecnie dość popularnym pojęciem jest tzw. „wolność finansowa”, która w zasadzie oznacza zbudowanie sobie takiego modelu życia, w którym nie musielibyśmy się martwić o swoją sytuację materialną nawet w przypadku utraty podstawowego dochodu ze świadczonej przez nas pracy. Instrumenty, które są przedmiotem obrotu na rynku kapitałowym nie są jedynym narzędziem i oczywiście powinniśmy pamiętać o dywersyfikacji, która oczywiście mocno zależna jest od posiadanych przez nas zasobów gotówkowych. Przecież nie każdego od razu stać na inwestowanie w dzieła sztuki, czy też drogie nieruchomości, natomiast niezwykle elementarną podstawą budowania „wolności finansowej” jest kontrola naszych finansów i odpowiednie zarządzanie środkami finansowymi. W tym aspekcie również powstało sporo wartościowych publikacji jak choćby napisany przez Michała Szafrańskiego „Finansowy Ninja”. Książka jest rodzajem podręcznika zarówno dla początkujących jak i tych z większą świadomością finansową, na polskim rynku tytuł stał się hitem sprzedaży, i naprawdę z czystym sercem można polecić tę lekturę.

Inną wartościową pozycją jest „Biedny ojciec, bogaty ojciec” Roberta Kiyosaki’ego. Co prawda o autorze mówi się różnie często niepochlebnie, a on sam złożył w 2020 roku wniosek o upadłość swojej firmy, to książka mimo wszystko jest bardzo dobrym poradnikiem, pisanym w przystępnym języku, obrazując nam podstawy inżynierii finansowej i zarządzania majątkiem.

Im bardziej będziemy się zgłębiać w literaturę finansów tym więcej z niej wyciągniemy, a każdy sam po czasie będzie w stanie zbudować własną bibliotekę tych najwartościowszych pozycji. Tym niemniej od czegoś trzeba zacząć, bo tylko poszerzając swoją wiedzę jesteśmy w stanie osiągnąć sukces na tym niezwykle trudnym rynku, na którym mierzymy się nie tylko z innymi uczestnikami, ale również z samymi sobą.

Tomasz Krajewski
Tomasz Krajewski
Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń w WelthSeed, związany z rynkiem kapitałowym od 2007 roku, Makler Papierów Wartościowych, szczególnie zainteresowany analizą behawioralną oraz inwestowaniem długoterminowym.
Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.