Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Jak wyrobić w sobie
nawyk inwestowania?

Z nawykiem inwestowania jest jak z wieloma innymi w naszym życiu – należy go po prostu wyrobić. Jednak łatwiej mówić, a trudniej opracować własną strategię regularnego inwestowania ustalonych kwot. Bo przecież niewielu z nas wygrało w totka, otrzymało wielki spadek lub zarabia miliony.

Spis treści

„Cel uświęca środki”, ale czy na pewno?

„Cel uświęca środki”, „po trupach do celu”, „chcieć to móc” i pewnie wiele innych porzekadeł można by wymienić, które determinują nasze nastawienie do celu. Nie mówiąc już o technikach wizualizacji. Czy jednak zawsze w pełni mamy wpływ na cel, który chcemy osiągnąć? Niestety nie. Wiele badań pokazuje, że zorientowanie na wynik może nawet wspierać bierność, a nawet bezradność. Bo wyobraźmy sobie, że chcemy posiadać milion w perspektywie 10 lat bez określenia drogi dojścia, a jedynie poprzez zakotwiczenie się na celu? Niektórzy będą niezwykle zdyscyplinowani i nastawieni na jego realizację zgodnie ze wspomnianym „cel uświęca środki”. Inni zaś poddadzą się twierdząc, że to ich przerasta lub będzie wolało oddać się przyjemności tu i teraz. To, która postawa zwycięży zależy od wielu czynników, np. od naszej sumienności, od skoncentrowania na działaniu czy od wytrwałości.

A co, jeśli po na drodze pojawi się wiele nieoczekiwanych, niezależnych zdarzeń, które uniemożliwią nam realizację celu? Np. mniejsze zarobki czy chwilowy brak pracy? W zależności od skali wpłynie to najczęściej destrukcyjnie. Według Carol Dweck, psycholożki motywacji, seria zdarzeń, na którą nie mamy wpływu, może powodować bezradność, tym samym nie podejmowanie kolejnych prób działania nawet jeśli zmiana jest w zasięgu naszych możliwości. Dlaczego? Ponieważ przestajemy widzieć związek przyczynowo – skutkowy pomiędzy działaniem, a uzyskanym efektem.

Nastawienie na cel ma jeszcze tę negatywną stronę, że przez dłuższy czas nie pozwala widzieć efektów swoich działań. Według James Clear, autora książki „Atomowe nawyki”, we wczesnych i środkowych etapach dowolnego przedsięwzięcia często mamy do czynienia z czymś, co nazywamy doliną rozczarowań. Oczekujemy liniowych postępów i irytujemy się jak nieefektywne wydają się zmiany w ciągu pierwszych dni, tygodni, czy nawet miesięcy.

W nastawieniu na cel nie pomoże nam też przesadny optymizm. Skoro można sobie po prostu marzyć i mieć przy tym przyjemny nastrój to po co się męczyć. Można po prostu poczuć, że już się tam jest.

Nie pomoże nam też fakt, że w drodze do jego osiągniecia mogą pojawić się sprzeczne intencje, np. inwestowanie powoduje konieczność zrezygnowania z niektórych codziennych przyjemności – zakupów czy chodzenia do restauracji. Uświadomienie sobie tego faktu pozwala na wypracowanie kompromisu.

Jak zatem stworzyć skuteczną strategię inwestowania?

Już samo zdefiniowanie celu ma kluczowe znaczenie dla naszej strategii. Zauważmy różnicę pomiędzy zdefiniowaniem go w dwojaki sposób: „Moim celem jest inwestowanie na emeryturę określonej kwoty x”, a „Moim celem jest spokojna, wygodna emerytura w gronie znajomych oraz z możliwością podróżowania”. Czyż nie bardziej utożsamiamy się z celem drugim? Czyż inwestycja nie jest tak naprawdę środkiem do jego realizacji, a nie celem samym w sobie? Takie zdefiniowanie wyzwala w nas pragnienie jego realizacji.

Drugim i skutecznym sposobem jest z pewnością nastawienie na proces, bowiem wyobrażanie sobie procesu działania wpływa na osiąganie celów dwutorowo. Po pierwsze, obniża napięcie emocjonalne i lęk przed zadaniem, a po drugie ułatwia planowanie konkretnych aktywności.

Według „Modelu szans na realizację działania opartego na koncepcji realizacji fantazji” Gabrielle Oettingen, zestawianie ze sobą niesatysfakcjonującej teraźniejszości i pozytywnej przyszłości aktywizuje u człowieka gotowość do działania. W pierwszym etapie szacujemy możliwość działania, a jeśli efektem myślowym jest pozytywne nastawienie do zasobów i sposobu działania („wiem, jak to robić i mam na to zasoby”) wzrasta poziom motywacji i chęć działania. Jeśli w wyniku takiego procesu dojdziemy do wniosku, że nie posiadamy zasobów, wówczas prawdopodobieństwo zaangażowania w cel będzie niskie.

W kontekście inwestowania możemy posłużyć się przykładem: posiadanie inwestycji na poziomie 200 tys. wydaje się w obecnej chwili nierealne. Jeśli jednak patrzę na swoje obecne dochody, to jestem w stanie odłożyć 500 zł każdego miesiąca, co daje rocznie kwotę 6000 zł. Zakładam też, że moje dochody będą rosły, więc za 2-3 lata będę w stanie przeznaczyć miesięcznie 1000 zł. Zakładając średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 7%, to w ciągu 16 lat uda mi się zebrać kwotę 200 tys. zł.

Ale czy przekonanie siebie, że „wiem i potrafię” i tym samym wprawienie siebie w dobry humor jest wystarczające? Niestety nie. Warto rozważyć czynniki, które do tej pory powodowały, że nie udawało nam się inwestować – może wynikało to z braku myślenia o przyszłości czy czekania na sukces. Zaleca się więc opracowanie strategii oraz planu działania, które pomogą nam wytrwale realizować cel. Np. jeśli do tej pory teraźniejsze potrzeby i związane z nim zakupy determinowały nasze działania, a cel związany z inwestowaniem był daleko nieosiągalny, warto zamiast całkowitej rezygnacji, wyznaczyć sobie miesięczne limity. Każda taka mała strategia będzie mieć wpływ na wynik. James Clear w książce „Atomowe nawyki” podkreśla, że codzienna poprawa nawyków o 1% w dłuższej perspektywie ma ogromne znaczenie. Małe zmiany często wydają się nieefektywne, dopóki nie przekroczy się pewnego progu. Najbardziej znaczące efekty dowolnych procesów bazujących na kumulacji są odłożone w czasie. Tak jak atomy stanowią elementy składowe cząsteczek, atomowe nawyki są składowymi znaczących rezultatów. Dlatego należy zapomnieć o wyznaczaniu celów, a skupić się na systemach.

Co może nam pomóc w automatyzacji nowych nawyków i utrzymaniu pozytywnych efektów podjętej decyzji? Symulacje procesu, które pomagają w tworzeniu planu działania i wprowadzaniu umysłu w tryb implementacyjny. To pobudza nas do działania i daje poczucie, że nie ma już odwrotu od raz przyjętego kierunku. W tworzeniu wyobrażenia warto uwzględnić porażki, które mogą wystawiać nas na próbę zanim nasze zachowania zostaną utrwalone i zautomatyzowane – ich pojawianie się nie jest wynikiem naszych świadomych decyzji tylko sygnałów płynących z zewnątrz, zgodnie z koncepcją automatyzmów Johna Bargha. Dlatego zanim zaczniesz realizować swój cel inwestycyjny, zamknij oczy i wyobraź sobie, że każdego miesiąca masz do dyspozycji określony budżet – jak nim dysponujesz, jakie czynności po kolei wykonujesz. Wyobraź sobie, że pojawia się silniejszy stres związany z nieprzewidzianym wydatkiem – co robisz, żeby rozwiązać problem.

W dążeniu do osiągnięcia celu kluczowe znaczenie ma również negatywna informacja zwrotna – umiejętność przyznania się do porażki jest podstawą w procesie osiągania sukcesu.  Jeśli więc zabrakło nam konsekwencji w realizacji naszego celu należy pozwolić na przyjęcie tego faktu w taki sposób, żeby nie zaszkodził naszej samoocenie i poczuciu własnej wartości, w konsekwencji doprowadzając do jego porzucenia.

Pamiętajmy też, że nasze działania są napędzane dopaminą. Oczekujemy więc nagrody. Niestety, często nie dostrzegamy swoich małych sukcesów, a jedynie efekt końcowy. Tym co może pomóc to stosowane podejścia, tak jak w „Terapii Skierowanej na Rozwiązanie”, według którego określamy preferowaną przyszłość z dużym uszczegółowieniem, następnie przypadki preferowanej przyszłości, która już się dzieje, a na koniec poprzez pytanie o skalę (np. w jakim jesteś miejscu w skali od 1 do 6) oceniamy postępy. „Małe zwycięstwa” pomagają rozkwitnąć innym nawykom wytwarzając nowe struktury i kształtują kultury, w których zmiany stają się zaraźliwe – twierdzi Charles Duhigg, autor książki „Siła nawyku”.

W budowaniu dobrych nawyków mogą być również pomocne nowoczesne rozwiązania, które ułatwią odkładanie pieniędzy i zarządzanie nimi. Takim rozwiązaniem jest np. aplikacja MoneyBox (https://www.moneyboxapp.com/), która umożliwia zaokrąglanie każdej transakcji, a zaokrąglane środki może wysłać na konto inwestycyjne. Można w niej również na bieżąco analizować swoje wydatki i na koniec miesiąca automatycznie wysłać na swoje konto inwestycyjne środki, które nie wpływają na nasze codzienne życie. Takie rozwiązania, bez naszego bezpośredniego działania, mogą co miesiąc wpłynąć na powiększenie się naszych oszczędności.

I już na koniec. Pamiętajmy, że tak naprawdę najwięcej zależy od nas samych – od naszej wytrwałości, odporności na porażkę, umiejętności kierowania emocjami i nastawienia. Inwestowanie to nie tylko nasza dewiza finansowa, ale również praktyka doskonalenia i radzenia sobie w realizacji długofalowych celów w codziennym zmiennym otoczeniu, w którym narażeni jesteśmy na pokusy.

Marlena Wieteska
Marlena Wieteska
CMO WealthSeed Przez wiele lat pracowała w bankach, w tym na stanowiskach kierowniczych (Citibank, Raiffeisen Bank Polska S.A., FM Bank). Wspierała w rozwoju biznesu wiele agencji digitalowych i reklamowych. Od kilku lat wspiera fintechy w wejściu na rynek oraz ekspansji jako osoba odpowiedzialna za marketing i digital.) Poza marketingiem jest również akredytowaną mentorką (EMCC) i terapeutką TSR. Od 8 lat jest mentorką w Fundacji Liderek Biznesu.
Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.