Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Gdzie znaleźć informacje
o spółkach i danych gospodarczych?

Czasy początków giełdy w Polsce, kiedy najważniejszym źródłem informacji była gazeta „Parkiet”, która zostawiana była przez zaprzyjaźnioną kioskarkę pod ladą, już dawno odeszły w niepamięć. Od wielu lat, podstawowym źródłem informacji jest Internet i to właśnie tam, w pierwszej kolejności szukamy informacji.

Inwestowanie środków to nie loteria. I choć można zdać się na szczęście i wylosować spółkę do zainwestowania na chybił trafił, to szanse powodzenia takiego przedsięwzięcia, nawet u szczęściarzy, należałoby ocenić jako mizerne. Dlatego tak ważna jest informacja.

Spis treści

Nie bez powodu mówi się, że informacja to jedno z najcenniejszych zasobów i źródeł sukcesów, w wielu aspektach naszego życia. Szczególnie teraz, kiedy ilość informacji i szybkość jej obiegu rośnie w tempie wręcz wykładniczym, bardzo łatwo przeoczyć te wiadomości, które mogą okazać się istotne z punktu widzenia inwestycji.

Gwałtowny rozwój Internetu, jaki można zaobserwować od przynajmniej kilkunastu lat, sprawił, że większość inwestorów tam właśnie szuka informacji, a takie tradycyjne miejsca, jak prasa branżowa czy lokalna (o ile nie przeniosła się do sieci), straciły na znaczeniu. Kluczową sprawą jest tu przede wszystkim szybkość i łatwość dostępu do informacji.

Jednak, jak z tego ogromu napływających ze wszystkich stron informacji, wyłuskać te najistotniejsze, nie marnując przy tym zbyt wiele czasu, unikając jednocześnie szumu informacyjnego, który zaciemnia rzeczywisty obraz i nie wydając przy okazji mnóstwa pieniędzy, które można by przeznaczyć na inwestycje.

Poniżej omówione zostały niektóre ze źródeł wykorzystywanych przez inwestorów, przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Źródeł, co istotne, dostępnych dla wszystkich i bez ograniczeń. Kluczem, jak zawsze, jest właściwa interpretacja pozyskanych informacji, ale to już temat na osobny artykuł.

Obowiązki informacyjne emitentów

Spółki publiczne podlegają szczegółowym regulacjom prawnym w zakresie obowiązków informacyjnych zarówno w zakresie informacji bieżących, jak i okresowych. Podstawowym założeniem tych regulacji jest zapewnienie wszystkim uczestnikom rynku równego dostępu do informacji.  

Obowiązkiem każdego zamierzającego wprowadzić papier wartościowy na giełdę emitenta jest publikacja dokumentu (prospekt emisyjny, memorandum inwestycyjne, dokument informacyjny), który będzie zawierał wszystkie wymagane prawem informacje umożliwiające inwestorom świadome podjęcie decyzji.

Choć te dokumenty są kopalnią wiedzy o emitencie, to mają jedną zasadniczą wadę – ich ważność kończy się z chwilą wprowadzenia na giełdę oferowanych w nich instrumentów finansowych. Informacji kolejnych, bieżących czy okresowych należy szukać już gdzie indziej.

Źródła wewnętrzne spółki

Zdecydowana większość emitentów dostosowała się do trendów rynkowych i posiada, czasami nawet bardzo, rozbudowaną stronę internetową, na której można znaleźć wiele interesujących informacji, nie tylko o spółce i jej ofercie dla klientów, ale również takich jak – realizowane i planowane projekty, strategie na kolejne lata, oferty pracy (firmy rzadko szukają pracowników, jeśli nie zamierzają się rozwijać), fora pracownicze, informacje o współpracy ze społecznością lokalną, sponsoring itp. Wnioski trzeba wyciągnąć samemu, ale jeśli nasza interpretacja będzie dobra, zwiększymy swoją szansę na sukces.

Serwisy internetowe

Na rodzimym rynku funkcjonuje wiele serwisów internetowych, które podejmują tematykę giełdową i gospodarczą. W wynikach najnowszego „Ogólnopolskiego Badania Inwestorów z 2021 roku”[1], realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, najczęściej wskazywane były serwisy Bankier.pl i Stooq. Poza nimi można wymienić jeszcze wiele innych serwisów podejmujących głównie tematykę giełdową, takich jak Stockwatch, Comparic czy Biznesradar lub podejmujących tematykę gospodarczą w ogóle, jak Money.pl czy forsal.pl. Poza tym, większość serwisów ogólnych zwykle posiada działy zajmujące się tematyką gospodarczą, np. Interia Biznes czy wyborcza.biz lub ściśle współpracuje z dedykowanym serwisem, tak jak wp.pl współpracuje z Money.pl, a onet.pl z Bussines Insider.

Prasa codzienna i branżowa

Gwałtowny rozwój Internetu, zepchnął na margines papierowe wydania gazet, zmuszając ich wydawców do poszukiwania alternatywnego sposobu dotarcia do czytelnika. Zapewne właśnie dlatego nastąpiło przeniesienie większości z nich do sieci, nadal jednak wiele z nich jest dostępnych zarówno w papierowym, jak i elektronicznym wydaniu. Wciąż najpopularniejsze są: Parkiet i Puls Biznesu oraz Rzeczpospolita, która w sieci funkcjonuje jako rp.pl.

Fora internetowe

Wraz z rozwojem sieci, ważnym elementem stała się również możliwość wymiany informacji pomiędzy uczestnikami rynku, stąd duży wzrost popularności wszelkiego rodzaju for internetowych (większość serwisów internetowych udostępnia taką możliwość), choć ich przydatność analityczna bywa mocno wątpliwa. Nie zmienia to faktu, że tak jak na pchlim targu można czasem upolować „perełkę”, tak i na forach, pośród mnóstwa bezwartościowego spamu, można trafić na ciekawe informacje, które mogą wesprzeć nas w podjęciu trafnej decyzji.

Blogi, kanały na YouTube, strony i grupy na Facebook’u

Dla tych, którzy zamiast czytać, wolą oglądać i słuchać, znalazła się również odpowiednia forma przekazywania treści. Część serwisów oprócz wersji tradycyjnej, korzysta z możliwości prezentacji swoich materiałów poprzez filmy na YouTube albo w serwisach społecznościowych, w ramach dedykowanych stron i grup np. na Facebook’u, a najczęściej – wszędzie, w myśl zasady dla każdego coś miłego. I zazwyczaj, ci sami nadawcy pojawiają się na wszystkich kanałach. I trudno się temu dziwić, bo kluczem ich sukcesu jest zasięg, a im jest większy, tym większa szansa na pozyskanie zleceniodawców lub reklamodawców. Generuje to niestety ryzyko tworzenia zawartości na zlecenie i podobnie, jak w przypadku innych źródeł, warto poświęcić dodatkowy czas i zweryfikować informację.

Biuletyny / informacje o przetargach / wywiadownie gospodarcze

Spółki publiczne podlegają takim samym regulacjom prawnym, jak każda inna firma w Polsce. Uczestniczą w realnych warunkach gospodarczych na zasadach rynkowych czy to startując w przetargach, czy samemu je ogłaszając. Wygrywają lub nie kontrakty ogłaszane przez inne podmioty, czasem prowadzą badania we współpracy z uczelniami wyższymi. Mogą też być uczestnikami sporów prawnych i to w różnorakim charakterze.  Odpowiednia interpretacja pozyskanej wiedzy, a zwłaszcza jej wpływu na przyszłe wyniki spółki, może dać nam przewagę w przyszłości. 

PAP/GUS/NBP/Biuletyny EU

Pod koniec, zwykle trudniejsze w odbiorze, ale niezwykle istotne źródło informacji jakim są urzędowe serwisy instytucji publicznych – krajowe, takie jak Główny Urząd Statystyczny czy Narodowy Bank Polski albo unijne lub światowych – np. Eurostat, FED i in. Publikowane przez te instytucje dane dotyczą całej gospodarki lub jej niektórych sektorów, ale mają przełożenie na decyzje podejmowane przez wszystkich uczestników rynku – poziom i dynamika inflacji publikowane przez GUS czy decyzje dotyczące stóp procentowych podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej lub FED w USA, wpływają na zachowania i decyzje strategiczne podmiotów gospodarczych i nie tylko. Podobnie dane dotyczące bezrobocia i trendów na rynku pracy.

Źródła legislacyjne, rządowe i samorządowe

O „Polskim Ładzie” słyszeli chyba wszyscy i każdy ma o nim lepsze lub gorsze zdanie, w zależności od tego czy dotknął go pozytywnie czy negatywnie. Przywołałem tutaj ten przykład, dla zobrazowania jak bardzo, czasem odległe od tematyki typowo giełdowej, informacje mogą mieć wpływ na podejmowane decyzje inwestycyjne. Zmiany prawa dyskutowane i głosowane przez Sejm, decyzje, a nawet tylko plany działań rządu wobec niektórych sektorów gospodarki (np. górnictwo, energetyka) czy kierunków rozwoju w kolejnych latach albo zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, dokonywane przez samorządy, czy nawet modne ostatnio wprowadzanie lub znoszenie obostrzeń związanych z COVID-19. Wszystkie takie decyzje, na poziomie makro, mają swoje przełożenie na poziom mikro. Dla jednych pozytywne, dla innych mniej lub wcale. Po raz kolejny, kluczem jest właściwa interpretacja. 

Podsumowanie

Omówione powyżej źródła informacji, choć jest ich sporo, nie wyczerpują oczywiście całego katalogu możliwych, a że tylko Chuck Norris przeczytał cały Internet i to dwa razy, a my nie damy rady, to jesteśmy zmuszeni do wybierania źródeł wspierających nas w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Na szczęście, najważniejsze informacje, opisane lepiej lub gorzej, pojawiają się zwykle we wszystkich serwisach więc i w wymienionych powyżej nośnikach będą się powtarzać. To, jaką mieszankę źródeł sobie stworzymy, zależy tylko od indywidualnych preferencji, a od tego jak spożytkujemy pozyskane informacje, zależeć będą nasze sukcesy lub porażki inwestycyjne. Nie jesteśmy sami na rynku, a ostateczny sukces nie jest zależny tylko od nas, ale zwiększamy swoją szansę na zwycięstwo właściwie interpretując napływające informacje.

Radosław Rutkowski
Radosław Rutkowski
Specjalista ds. Operacji i AML w WealthSeed Z rynkiem finansowym związany od 1993 roku (biuro maklerskie, bankowość, ubezpieczenia), Makler Papierów Wartościowych – licencja 1881 Zainteresowania: analiza fundamentalna, cykle koniunkturalne, analiza ryzyka
Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.