Weekly Market Report
- 23.09.2022 -

Rynki dalej dostosowują się do jastrzębiego FED-u. Oznacza to dalsze spadki akcji, obligacji (rosnące rentowności) i coraz mocniejszego dolara. Czy rynki są w stanie wytrzymać skoordynowaną globalnie akcje podnoszenia stóp procentowych na skalę niewyobrażalną dla nikogo jeszcze rok temu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kolejnym raportem tygodniowym.

Spis treści

Dostosowanie się akcji do jastrzębiego FED-u

Trudno o przykład bardziej błędnej narracji rynkowej niż ta z przełomu lipca i sierpnia br. w kwestii zmiany nastawienia FED-u z jastrzębiego na gołębi (tzw. „pivot”). Pisaliśmy już o tym w poprzednich raportach tygodniowych, ale warto to powtórzyć jeszcze raz, po kolejnym zimnym (czyli „jastrzębim”) prysznicu zafundowanym rynkom na ostatnim posiedzeniu FED w środę 21 września br. Nawet jeżeli rynki mają szansę na techniczne odbicie w górę, to z pewnością nie będzie to z powodu „pivotu” FED-u.

Trzy najistotniejsze ostatnio wydarzenia dla rynków to (i) przemówienie J. Powella w Jackson Hole, (ii) inflacja w USA za sierpień br. i oczywiście (iii) posiedzenie FED-u w mijającym tygodniu. Rynek akcji cały czas jest z fazie dostosowywania się (czyli spadków) do wyższej inflacji i sporo bardziej jastrzębiego przekazu FED-u (te trzy wydarzenia zaznaczone są na poniższym wykresie).

W.1 Indeks S&P500 w 2022 roku.

Źródło: opracowanie własne, Stooq.pl

Od „górki” z 3 stycznia br. jesteśmy po piątkowym zamknięciu -23,0% – czyli w oficjalnej strefie rynku niedźwiedzia (spadki powyżej 20%). Do dołka z 16 czerwca br. pozostało nam jedynie 26 punktów indeksu (0,6%). Zresztą byliśmy już poniżej tej granicy w ciągu piątkowej sesji, tylko dobra końcówka notowań pozwoliła formalnie zamknąć tydzień jeszcze powyżej dołków czerwcowych. Jak wyglądamy na tle innych rynków niedźwiedzia po 1948 roku przedstawia kolejny wykres.

W.2 Indeks S&P500 od 1948 roku z zaznaczonymi 12-ma rynkami niedźwiedzia.

Źródło: opracowanie własne, Stooq.pl

Spójrzmy teraz dokładniej na wszystkie 12 przypadków. Przeciętny spadek to
-33,5% (nie licząc spadków z br.), natomiast w wymiarze długości rynków niedźwiedzia przeciętna (mediana) długość bessy to 446 dni kalendarzowych (około 15 miesięcy). Do mediany wielkości spadków zostało nam 13,6%, natomiast do mediany długości rynków niedźwiedzia zostało 183 dni.  

W.3 Indeks S&P500, spadek od szczytu z 03.01.2022r. na tle wszystkich pozostałych spadków w ramach rynków niedźwiedzia po 1948 roku.

Źródło: opracowanie własne, Stooq.pl

Dobra informacja jest taka, że rynki są cykliczne, podobnie jak realna gospodarka, a recesje nieodzowną (i wręcz potrzebną) fazą cyklu gospodarczego. Po bessie następuje hossa i od 1948 roku do dzisiaj w rynku niedźwiedzia byliśmy tylko 17,7% czasu (13 lat i 1 miesiąc), a w hossie aż 82,3% czasu (61 lat i 2 miesiące).

W.4 Indeks S&P500, hossa vs bessa według procentowego podział licząc od 15.06.1948 roku.

Źródło: opracowanie własne

Na kolejnym wykresie przedstawiamy wszystkie hossy po 1948 roku. Można zauważyć, że rynki szczególnie mocno rosną w pierwszych dwóch latach po wyznaczeniu dołka.

W.5 Indeks S&P500 – wszystkie rynki byka po 1948 roku.

Źródło: opracowanie własne, CME Group

Na naszym lokalnym rynku indeks WIG zamyka piątkową sesję na nowym dołku obecnego cyklu. Od szczytu z listopada 2021 roku jesteśmy już -35,7% (dla porównania indeks S&P500 spadł od szczytu -23.0%).   

W.6 Indeks WIG w 2022 roku.

Źródło: opracowanie własne, Stooq.pl

Dostosowanie się obligacji do jastrzębiego FED-u

Mocniejsza inflacja i jastrzębi FED nadaje ton nie tylko na rynkach akcji, ale powoduje też jeden z największych w ostatniej historii spadków cen obligacji (spadki cen oznaczają wyższe rentowności). Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych 2- i 10-letnich cały czas pną się w górę (a to przekłada się na spore straty inwestorów). Walka z inflacją i podwyżki stóp przez FED (które na dzisiaj według rynku, a także według projekcji FED-u mają finalnie wzrosnąć aż do 4,75%) wymuszają dostosowanie się, czyli przesunięcie rentowności obligacji w górę.

W.7 Rentowności 2- i 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych oraz stopa procentowa FED-u.  

Źródło: opracowanie własne, FRED

Ale jak tylko rynek obligacji „wyczuje” zbliżające się obniżki stóp przez FED (historycznie rynek obligacji wyznaczał „górkę” rentowności od 3 do 12 miesięcy przed faktycznymi obniżkami), wtedy zacznie się silny ruch w drugą stronę (rosnące ceny obligacji i spadające rentowności, a to przełoży się na spore zyski inwestorów). Historycznie górki na rentownościach były osiągane do 3 miesięcy przed ostatnią podwyżką stóp procentowych przez FED. Oczywiście sztuką jest przewidzieć tą ostatnią podwyżkę i nie ma co w tym temacie zbytnio sugerować się wyceną rynkową przyszłej ścieżki stopy procentowej, czy też „wyceną” samego FED-u (inaczej projekcją FED-u). O skuteczności projekcji FED-u pisaliśmy ostatnio, a skuteczność wycen rynkowych jest jedynie troszeczkę lepsza.

W.8 Średnia ścieżka zmiany rentowności 2- i 10-letnich obligacji amerykańskich względem ich rentowności w momencie rozpoczęcia recesji (średnia ścieżka z 4-rech ostatnich cykli/recesji: 1990, 2001, 2008 i 2020). Zero oznacza poziom rentowności w momencie wejścia w recesje.

 

Źródło: opracowanie własne, Stooq.pl

„The Mighty Dollar”

Rynki walutowe też musiały się dostosować do konsekwencji jastrzębiego FED-u. Amerykański dolar tylko w tym tygodniu wzmocnił się względem euro o 3,4%, a indeks dolara wzrósł aż 4,1% (indeks odzwierciedla zachowanie dolara względem koszyka 4-rech walut składowych: CHF, EUR, GBP i JPY). Tak duże ruchy zdarzają się bardzo rzadko. To oczywiście dostosowanie kursu dolara do jastrzębiego FED-u, ale połączone też z globalnym odwrotem inwestorów od ryzykownych aktywów (tzw. risk-off). Mocno spadające indeksy akcji amerykańskich to tylko jeden z dowodów na globalny risk-off. Generalnie dolar ma prawo dalej się umacniać aż do zakończenia cyklu podnoszenia stóp przez FED (ani Europa, Szwajcaria, Wielka Brytania, nie mówiąc już o Japonii, nie będą podnosić stóp tak mocno jak FED). Dodatkowo tradycyjnie na wzmacnianie się dolara wpływa oczekiwane przez rynki globalne spowolnienie gospodarcze. Niemniej w momencie odwrócenia się cyklu i kolejnego cyklu ekspansji w gospodarce globalnej dolar zacznie się osłabiać podobnie mocno jak dzisiaj się wzmacnia. Ale na ten moment musimy jeszcze poczekać.

W.9 Wzrost wartości dolara względem PLN, EUR, CHF i JPY w 2022 roku.  

 

Źródło: opracowanie własne, stooq.pl

Podsumowanie

W mijającym tygodniu inwestorzy poznali „prawdziwe oblicze” amerykańskiego banku centralnego FED. Pierwsze znaczące konsekwencje walki z inflacją widzimy już na rynkach kapitałowych, które w sposób trochę nerwowy dostosowują się do nowych okoliczności.

W realnych gospodarkach jeszcze nie widać znaczących konsekwencji walki z inflacją, ponieważ polityka monetarna i podwyżki stóp przekładają się na gospodarkę z dużym opóźnieniem. Podobnie jak z dużym opóźnieniem na inflację zadziałały olbrzymie stymulusy fiskalne i monetarne z lat 2020-2021.

Jarosław Jamka
Jarosław Jamka
Chief Investment Officer w WealthSeed Zawodowo związany z rynkiem kapitałowym od 1995 roku, doktor nauk ekonomicznych, doradca inwestycyjny i makler papierów wartościowych, szczególnie zainteresowany globalnymi rynkami kapitałowymi, cyklami koniunkturalnymi i różnymi klasami aktywów.
Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Przyszłość Twojego majątku zaczyna się teraz

Pobierz aplikację WealthSeed. Dostępna na iOS oraz Android.

Pobierz aplikację WealthSeed

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.