Sektor obronny na fali

Konflikty zbrojne na całym świecie mają długą historię. W ostatnich miesiącach, cały świat obserwuje toczące się walki za wschodnią granicą Polski. Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła spojrzenie na ryzyko geopolityczne. Zbliżająca się rocznica rozpoczęcia wojny sprawia, że temat ten wraca ze zdwojoną siłą. Na przestrzeni ostatniego roku wiele krajów zmieniło nastawienie w temacie polityki obronnej, a konsekwencje będą odczuwalne w długoterminowej perspektywie.

Brak symptomów wskazujących na zbliżający się koniec wojny na Ukrainie wraz z wieloma sygnałami zwiastującymi możliwą eskalację konfliktu przekłada się na rosnące zainteresowanie inwestorów akcjami spółek z sektora obronnego. W minionym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO w sprawie Ukrainy. Głównym tematem rozmów było wsparcie kraju, uzupełnienie zapasów sprzętu i amunicji. USA i NATO obiecują dalszą pomoc dla Ukrainy. W planach jest m.in. zwiększenie gromadzonej amunicji, gdyż szybsze zużywanie pocisków niż możliwości produkcyjne powodują, że zapasy się wyczerpują. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius wezwał krajowy przemysł obronny do zwiększenia mocy produkcyjnych. Polityk poinformował m.in. o podpisaniu przez niemiecki rząd umowy ze spółką zbrojeniową Rheinmetall na produkcję amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard używanych przez Ukrainę.

Rheinmetall AG (Rheinmetall AG DE0007030009 – WealthSeed) to jeden z największych podmiotów zaangażowanych w produkcję sprzętu wykorzystywanego podczas wojny na Ukrainie. Przedsiębiorstwo wraz ze spółką Krauss-Maffei Wegmann jest producentem czołgów Leopard 2. W swojej ofercie koncern posiada również różne rodzaje broni, wozów bojowych czy systemów dowodzenia. Wzrost zainteresowania produktami spółki i zaistniała sytuacja geopolityczna sprawiła, że firma stała się jednym z ulubieńców inwestorów. Na przestrzeni 12 miesięcy akcje przedsiębiorstwa zyskały ponad 150%, a w ostatnich tygodniach spółka wróciła ponownie do łask, co pozwoliło na pokonanie szczytów z drugiego kwartału ubiegłego roku.

Wykres 1 Notowania spółki Rheinmetall AG

Źródło: opracowanie własne, Stooq.pl

Trwające ataki rakietowe, ostrzeliwanie infrastruktury krytycznej na Ukrainie, a także informacje sugerujące gromadzenie przez Rosję samolotów i śmigłowców w pobliżu granicy mogą wskazywać na kolejną eskalację działań zbrojnych. Uwarunkowania i otoczenie geopolityczne sprawia, że popularność akcji spółek z sektora obronnego uwidacznia się w szerokiej perspektywie. Najlepszym przykładem są trzy spółki notowane na giełdzie w Paryżu, wchodzące w skład indeksu CAC40. Akcje Safran (SAFRAN FR0000073272 – WealthSeed), Thales (THALES S.A. FR0000121329 – WealthSeed) czy Airbus (Airbus SE NL0000235190 – WealthSeed), których działalność jest związana z sektorem obronnym, w ostatnim tygodniu były jednym z motorów napędowych wzrostów, które pozwoliły indeksowi CAC40 wspiąć się na rekordowe poziomy.

Wykres 2 Stopy zwrotu francuskich spółek z sektora obronnego na tle indeksu CAC40 w horyzoncie 1 miesiąca

Źródło: opracowanie własne, Yahoo Finance

Oczywiście, sektor obronny jest również silnie reprezentowany na największym parkiecie giełdowym na świecie. Na Wall Street notowane są tacy potentaci jak: Lockheed Martin (Lockheed Martin Corp. US5398301094 – WealthSeed), Boeing (Boeing Co. US0970231058 – WealthSeed), General Dynamics (General Dynamics Corp. US3695501086 – WealthSeed), Raytheon Technologies (Raytheon Technologies Corp. US75513E1010 – WealthSeed) czy Leidos Holdings (Leidos Holdings Inc. US5253271028 – WealthSeed). Spółki te mogą poszczycić się wieloma technologiami wyznaczającymi trendy w sektorze obronnym. Inwestorzy mają możliwość zdywersyfikowania ryzyka także przez zakup ETFów z ekspozycją na branżę przemysłową, w tym spółki z sektora obronnego. Wśród takich instrumentów, dostępnych na platformie WealthSeed wymienić można iShares S&P 500 Industrials Sector UCITS ETF (iShares S&P 500 Industrials Sector UCITS ETF IE00B4LN9N13 – WealthSeed) czy Xtrackers MSCI World Industrials UCITS ETF (Xtrackers MSCI World Industrials UCITS ETF IE00BM67HV82 – WealthSeed).

Piotr Langner
Piotr Langner
Doradca Inwestycyjny w WealthSeed
Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.