Posiedzenie FED-u

W dniu 21.09.2022r. amerykański bank centralny kolejny raz podniósł stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami. Jednakże mocno jastrzębi wydźwięk projekcji stóp procentowych wystraszył rynki, a szczególnie mocniejsza reakcja dotyczyła rynku akcji. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym komentarzem.

Spis treści

Stopa procentowa w górę zgodnie
z oczekiwaniami +0,75%

FED podniósł stopę procentową zgodnie z oczekiwaniami o 0,75%. To piąta podwyżka w tym cyklu i trzecia z rzędu w wysokości 0,75 punktu procentowego. W tym momencie jesteśmy już na poziomie 3,00% – 3,25% (czyli powyżej maksymalnego poziomu z poprzedniego cyklu, który w 2019 roku wynosił 2,25%-2,50%). A przed nami kolejne podwyżki łącznie jeszcze o 1,5 punktu procentowego!

Jedna z najważniejszych rzeczy na które czekały rynki to projekcja ścieżki stopy procentowej członków FED-u, czyli słynne „kropki” pokazujące intencje FED-u odnośnie kolejnych podwyżek. Zgodnie z medianą tej projekcji FED nie zakłada obniżek stóp procentowych w 2023 roku! Stopy dojadą do poziomu 4,6% na koniec 2023r. To mogła być duża niespodzianka dla rynku, który praktycznie przez cały bieżący rok wyceniał obniżki już w 2023r. Przed ogłoszeniem nowych projekcji FED-u, rynek zakładał prawie 2 obniżki (po 0,25%) w 2023 roku.

W.1 Mediana projekcji stopy procentowej FED-u publikowana na poszczególnych posiedzeniach (od grudniowego z 2021r. do posiedzenia we wrześniu 2022).

Źródło: opracowanie własne, federalreserve.gov

Jak zareagował rynek obligacji na ogłoszoną podwyżkę i konferencję prasową J. Powella przedstawia kolejny wykres, na którym znajdują się 3 krzywe kontraktów terminowych na stopę procentową FED-u: (i) z dnia 12.09.2022 czyli sprzed publikacji inflacji konsumenckiej za sierpień br., (ii) druga krzywa jest z 21.09.2022r. z godziny 16.00 (naszego czasu), czyli przed ogłoszeniem decyzji FED-u, oraz (ii) trzecia krzywa z zamknięcia sesji 21 września br. – czyli już po konferencji prasowej szefa FED-u.

W.2 Krzywe kontraktów na stopę procentową FED-u na wybrane daty.

Źródło: opracowanie własne, cmegroup.com

Jak widać na powyższym wykresie publikacja inflacji w dniu 13.09.2022 roku była „prawdziwym szokiem” dla rynków. Od tego czadu krzywa przesunęła się mocno w górę wyceniając dodatkowe podwyżki łącznie na około 0,5 punktu procentowego. Natomiast wpływ dzisiejszej decyzji FED-u, wraz z publikacją projekcji ekonomicznych nie miał już tak dużego wpływu na zmianę wycenianej ścieżki stopy procentowej. Krzywa dodatkowo przesunęła się w górę o około 9 do 15 punktów bazowych w okresie kwiecień – październik przyszłego roku (100 punktów bazowych to jeden punkt procentowy). Niemniej w przypadku akcji reakcja była mocniejsza i finalnie rynek zamknął się na sporym minusie (-1,71% na zamknięciu, ale spadek S&P500 od momentu ogłoszenia decyzji FED0u to około 2,4%). Możliwe, że inwestorzy w końcu pomału dostrzegają, że stopy procentowe podniesione „wyżej i pozostawione tam na dłużej” nie wróżą nic dobrego dla zysków spółek.

Rynek vs FED: czy będą obniżki stóp w 2023 roku?

„Nie walcz z FED-em” – to jedna z bardziej znanych nieformalnych zasad inwestycyjnych na Wall Street. Obowiązuje od co najmniej dekady i dała też sporo zarobić inwestorom, którzy się do niej stosowali. Ale dzisiaj wydaje się, że Wall Street zrezygnowało po części z tej zasady i ma troszeczkę inne zdanie niż FED. Chodzi o obniżki stóp procentowych w 2023 roku. FED nie zakłada obniżek w 2023, a rynek twierdzi, że to blef. Z pewnością ktoś się myli! Podczas konferencji prasowej szef FED-u wielokrotnie powtarzał, że stopy muszą dłużej pozostać na wyższym poziomie, aby mieć pewność, że inflacja zostanie pokonana, oraz że zbyt szybkie obniżki stóp byłyby powtórzeniem błędów polityki monetarnej z lat 70-tych. Rynek dostosował się do nowej ścieżki stóp procentowych i obecnie wycenia stopy na poziomie 4,50-4,75% na początku przyszłego roku. Niemniej później rynek wycenia już spadki stóp do końca 2023 roku łącznie o około 40 punktów bazowych (na 4,20% z maksymalnego poziomu stóp 4,60%). Natomiast projekcja FED-u mówi o pierwszych obniżkach dopiero w 2024 roku. Zatem pod jakimi warunkami obniżki mogłyby nastąpić wcześniej? Innymi słowy co faktycznie kryje się pod rynkową wyceną wcześniejszych obniżek stóp? 

FED mógłby obniżyć stopy wcześniej jeżeli:

  • Pokona inflacje i będzie miał pewność że spada do 2% celu (czyli obniżki dopiero w 2024 albo później – wcześniej FED nie będzie miał takiej pewności),

  • Albo „coś pęknie” na rynkach kapitałowych (mocniejsze spadki akcji (jak w grudniu 2018 – ale wtedy nie było problemu inflacji), jakaś upadłość po stronnie długu, kryzys płynnościowy na rynku repo, itp.) – w efekcie rynki przestaną funkcjonować „normalnie” i będzie potrzebna interwencja FED-u,

  • Gospodarka mocno wyhamuje, a stopa bezrobocia wzrośnie o 1-2 punkty procentowe (dzisiaj stopa bezrobocia jest jedynie 0,1 punktu procentowego powyżej dołka cyklu) – ale wzrost bezrobocia to też byłby powolny proces. Pamiętajmy, że pełen wpływ podwyżek gospodarka odczuwa dopiero po 9-12 miesiącach. Dzisiaj odczuwamy dopiero pierwszą podwyżkę z marca br., która była w wysokości jedynie 0,25 punktu procentowego,

  • Pod wpływem presji politycznej, jak to miało np. miejsce za prezydenta Trumpa, który zdecydowanie i publicznie wpływał na decyzje FED-u. Na dzisiaj tej presji specjalnie nie widać (może poza senator Warren z partii Demokratycznej), chociaż listopad br. zapowiada się interesująco: FED zamierza podnieść stopy o 75 punktów bazowych 2 listopada br. tuż przed wyborami uzupełniającymi do Kongresu, które odbędą się 8 listopada br.

Patrząc na powyższe punkty FED ma obecnie pełen komfort w walce z inflacją. Praktycznie tylko rynki kapitałowe mogły w szybki sposób wymusić zmianę trajektorii stóp procentowych (słynny i co jakiś czas grany przez rynki „pivot” FED-u). Zatem można stwierdzić w oparciu o rynkową wycenę obniżek stóp już w 2023 roku, że w pewnym stopniu rynki wyceniają scenariusz „something breaks”. Z drugiej strony, jeżeli stopy w USA mają wzrosnąć do poziomu 4,50-4,75%, a potem pozostać tam przez co najmniej rok, albo dłużej (w zależności od sukcesów na froncie walki z inflacją) – to w tak zadłużonej gospodarce i zalewarowanych rynkach kapitałowych szansa, że coś w międzyczasie pęknie z pewnością jest wyższa od zera (stąd rynek wręcz powinnien w jakimś stopniu wyceniać taki scenariusz).

Na koniec sprawdźmy jeszcze historyczną skuteczność projekcji stóp procentowych w wykonaniu FED-u. Wystarczy porównać faktyczną stopę FED-u na koniec każdego roku kalendarzowego z stopami w poszczególnych projekcjach. FED rozpoczął publikacje projekcji w 2012 roku. Łącznie do dzisiaj mamy 145 punktów prognozy, z czego FED trafił w 47 przypadkach (32% success rate), ale z tych 47 przypadkach aż 32 razy to najbliższe punkty dla danej projekcji (np. pierwszym punktem projekcji wrześniowej jest stopa procentowa FED-u w najbliższym grudniu – a te punkty z oczywistych względów relatywnie łatwo prognozować). Jeżeli pominiemy 32 takie przypadki, to success rate spada do 13%. Stąd wniosek, że projekcje FED-u rzadko się sprawdzają (szczególnie w horyzoncie czasowym poza najbliższym punktem prognozy, czyli najbliższym grudniem) a inwestorzy powinni o tym pamiętać i zachować odpowiedni dystans do tych projekcji (nawet jeżeli wydaje im się, że rynki przywiązują do tego dużą wagę).

W.3 Mediany wszystkich projekcji stóp procentowych od 2012 roku na tle faktycznej stopy procentowej FED-u.

Źródło: opracowanie własne, federalreserve.gov

W ramach projekcji ekonomicznych FED prognozuje też wzrost PKB, stopę bezrobocia i dwie miary inflacji PCE (szczegóły dostępne na stronie federalreserve.gov), ale z dzisiejszego punktu widzenia rynków są to dane drugorzędne.

Podsumowanie

FED na wrześniowym posiedzeniu podniósł stopy o 75 punktów bazowych zgodnie z oczekiwaniami. Jednakże projekcja stóp procentowych miała już wydźwięk mocno jastrzębi. To wystraszyło rynek akcji, który zamknęły sesję na mocnych minusach. To już trzecie z rzędu duże negatywne zaskoczenie dla rynków akcji (wcześniejsze dwa to przemówienie Powella w Jackson Hole, oraz inflacja za sierpień br.). Walka z inflacją ma coraz większą cenę. 

Jarosław Jamka
Jarosław Jamka
Chief Investment Officer w WealthSeed Zawodowo związany z rynkiem kapitałowym od 1995 roku, doktor nauk ekonomicznych, doradca inwestycyjny i makler papierów wartościowych, szczególnie zainteresowany globalnymi rynkami kapitałowymi, cyklami koniunkturalnymi i różnymi klasami aktywów.
Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.