Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Podstawowe błędy
początkującego inwestora.

Rozpoczynając nowy rozdział w życiu zawsze jesteśmy pełni nadziei i oczekiwań z tym związanych. Nieważne, czy to nowy związek, studia, opuszczenie domu rodzinnego, nowa praca, założenie firmy – perspektywa zmiany jest dla nas ekscytująca i oczekiwania z nią związane tak wysokie, że niejednokrotnie zaburzają trzeźwość myślenia.

Nie inaczej jest z inwestowaniem – perspektywa czegoś nowego pociąga nas i ekscytuje, ale nie jest to droga usłana różami. Miewa też swoje ciemne strony.

A że wielu już zaczynało, można podjąć próbę uczenia się na błędach innych zamiast samemu je popełniać, narażając się przy tym na utratę środków.

Na rynku wydawniczym, czy w sieci jest mnóstwo poradników i każdy znajdzie coś dla siebie, a ten krótki wpis nie wyczerpie ich katalogu – będzie to jedynie próba wskazania tych najczęściej popełnianych błędów i sposobów ich unikania.

Spis treści

Wygórowane oczekiwania

Któż nie marzył nigdy o wielkiej wygranej w totolotka, która rozwiąże jego wszystkie problemy. Albo słuchając lub czytając o szczęściarzach, znajdujących na pchlim targu niepozorny podniszczony przedmiot, który okazał się bardzo wartościowy, wierzył, że i jemu się trafi taki cudowny fart. Nie inaczej jest z inwestycjami, ktoś chwali się, że zarobił fortunę na bitcoinach, inny na akcjach niszowej spółki, która przyniosła niesamowity zwrot. Słuchając takich historii sami zaczynamy wierzyć, że i my tak możemy. Statystycznie ktoś będzie miał szczęście i trafi, ale większość sparzy się na takim myśleniu i z podkulonym ogonem ucieknie z rynku. Marzenia nie są złe, ale jeśli nie połączymy ich z racjonalizmem myślenia wpakujemy się w kłopoty. Wszystkie informacje o sukcesach innych oparte są na danych historycznych i raczej się już nie powtórzą, interesujmy się przyszłością, a nie przeszłością.

Brak celów inwestycyjnych i jasnej strategii inwestowania

„Nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go” śpiewali kiedyś Skaldowie, ale w inwestowaniu taka strategia z pewnością się nie sprawdzi. Jasne, krótko i długoterminowe określenie celów inwestycyjnych i dopasowanie do nich odpowiedniej strategii z pewnością zbliży nas do osiągnięcia zamierzonego efektu. Istotne jest również, aby cele długoterminowe były traktowane priorytetowo względem tych o krótszym horyzoncie czasowym nakierowanych na korzystanie z nadarzających się okazji „tu i teraz”.

Chciwość i strach

Zwykle idą w parze i nie są dobrym doradcą, z jednej strony popychają nas w kierunku wysokiego ryzyka, zagłuszając głos rozsądku „wewnętrznego krytyka”, a z drugiej potęgują obawy związane z utratą kapitału, tym samym odbierając szanse potencjalnym „super okazjom”. Rozwaga jest zawsze wskazana, ale zastosowanie akceptowalnego korytarza wewnętrznego pomiędzy strachem przed stratą, a chęcią akceptacji ryzykownej inwestycji, ułatwi racjonalne podejmowanie decyzji.

Dywersyfikacja

Czyli stara, ale jakże aktualna zasada o nietrzymaniu wszystkich jajek w jednym koszyku. Przy małej wartości inwestycji może to być trudne, ale z czasem, wraz ze wzrostem wartości portfela, znaczenie dywersyfikacji rośnie coraz bardziej. Ważne, żeby nie przesadzić w drugą stronę, bo zbyt duża dywersyfikacja i zbyt wielkie rozdrobnienie aktywów utrudnia panowanie nad całością inwestycji. Druga ważna rzecz to traktowanie zdywersyfikowanej inwestycji i jej wyceny całościowo. Siłą rzeczy po rozdzieleniu inwestycji na różne rodzaje aktywów rośnie ryzyko, że któraś z nich przyniesie niższą stopę zwrotu lub wręcz stratę. Ważne, żeby łączny zwrot z inwestycji osiągał założony przez nas poziom i wzmacniał nasze poczucie bezpieczeństwa. Nie wyklucza to oczywiście korekt w budowie portfela zmierzających do ograniczenia inwestycji w aktywa generujące straty. Istotne jest również okresowe dokonywanie przeglądu i dostosowanie składu portfela do założonego na początku schematu jego konstrukcji.

Częsty handel / duża liczba prowizji

Dla biura maklerskiego taki bardzo aktywny klient to skarb, płaci dużo i często, ale łącznie tworzy to kwoty istotne dla wartości portfela, pomniejszając jego wartość. Uwzględniając fakt, że nie wszystkie transakcje wygenerują zysk może się okazać, że utrzymujemy kilku pracowników i kawałek siedziby biura zamiast pomnażać swój majątek – czy rzeczywiście o to chodzi?

Działanie pod wpływem emocji

„Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł” – mawiała moja babcia.  I miała pewnie rację, bo w większości przypadków inne powiedzenie – „pośpiech jest złym doradcą” – jest zdecydowanie lepsze. Natłok informacji nas otaczających, bombardujących nasz umysł wszystkimi kanałami sprawia, że zaczynamy się gubić i wykonywać nerwowe ruchy. Jeśli założona przez nas strategia zakłada inwestowanie długoterminowe, paniczne reagowanie na jednorazowe wahania kursów pod wpływem bieżących, zwykle mało spodziewanych informacji, zwykle nie jest dobrym pomysłem. Nie znaczy to, że nie trzeba trzymać „ręki na pulsie”. Chłodna kalkulacja jest jednak zdecydowanie bezpieczniejszym pomysłem.

Angażowanie w inwestycje „środków bieżących

Giełdowa maksyma głosi „graj tylko tymi pieniędzmi, które możesz stracić” – w dużym uproszczeniu, jeśli inwestujemy oszczędności to nawet nietrafiona inwestycja, nie wywoła problemów finansowych. Najwyżej trzeba będzie przeczekać albo zaakceptować stratę. Jeśli na przykład zaangażujemy w założeniu w krótkoterminowy „deal” pieniądze na spłatę raty kredytu i coś pójdzie nie tak, to możemy się wpędzić w niezłe kłopoty i to nie tylko finansowe, ale i osobiste.

Powyższy katalog oczywiście nie wyczerpuje tematu, poza tym „błądzić jest rzeczą ludzką”. Warto jednak mieć te powyższe wskazówki na uwadze gdzieś z tyłu głowy, bo zdecydowanie lepiej uczyć się na błędach cudzych niż swoich. Tym bardziej, że w inwestycjach mają one wymiar nie tylko emocjonalny, ale również finansowy.

Radosław Rutkowski

Radosław Rutkowski

Specjalista ds. Operacji i AML w WealthSeed Z rynkiem finansowym związany od 1993 roku (biuro maklerskie, bankowość, ubezpieczenia), Makler Papierów Wartościowych – licencja 1881 Zainteresowania: analiza fundamentalna, cykle koniunkturalne, analiza ryzyka
Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.