Ucz się inwestować na nasz koszt

ETF to największa innowacja ostatnich lat w świecie Inwestycji. Teraz rejestrując konto dostajesz od nas w prezencie ETF o wartości do 500 zł! A potem decydujesz, co z nim dalej zrobisz.

Zacznij inwestować i odbierz ETF o wartości do 500 zł w prezencie.

Fundusz ETF Multi-Asset
czyli usługa zarządzania w instrumencie finansowym

Często mówi się, że giełda nie jest dla każdego i aby rozpocząć skutecznie inwestowanie, należy zgłębić mnóstwo wiedzy o tej tematyce. Tak więc już na początku napotykamy dużą barierę, która może nas skutecznie zniechęcić przed alokowaniem środków w instrumenty finansowe. Oczywiście wiele w tym jest racji, ale na szczęście istnieją produkty, które pozwalają nam rozbić tę barierę, ponieważ nie wymagają od nas wielkiej wiedzy przez to, że dają nam możliwość przekazania swoich środków profesjonalistom, którzy będą inwestować za nas i zgodnie z określoną strategią inwestycyjną. Jednym z takich produktów są fundusze ETF Multi-Asset. Czym te produkty są i jakie dają nam możliwości – tego dowiesz się z poniższego artykułu.

ETF Multi-Asset to fundusz, który w jednym instrumencie finansowym łączy różnej klasy aktywa, takie jak akcje, obligacje, surowce i nieruchomości. W zależności od strategii funduszu, tak naprawdę nabywamy elastyczny i szerzej zdywersyfikowany portfel instrumentów finansowych. Fundusz ten może być też zbudowany z portfela wielu różnych ETF-ów.

Spis treści

Jak działają fundusze Multi-Asset?

Zwykle fundusze ETF odzwierciedlają dany indeks tej samej klasy aktywów, czyli kupując danego ETF-a – kupujemy zdywersyfikowany portfel samych akcji, obligacji lub innych instrumentów z danego regionu, indeksu czy też zbudowany na podstawie określonej strategii inwestycyjnej. Fundusze Multi-Asset dokładają nam kolejny rodzaj dywersyfikacji, tj. portfel w ramach funduszy, który jest zbudowany na różnych typach instrumentów. Nabywając ETF-a Multi-Asset, w ramach dodatkowej dywersyfikacji, nabywamy portfel składający się z udziału akcji oraz obligacji, a czasem i innych aktywów. Tym samym nabywamy instrument, który ogranicza nam ryzyko związane z posiadaniem tylko jednego rodzaju aktywów w portfelu.

Dla kogo są ETF-y?

Tego rodzaju inwestycja stanowi świetną alternatywę dla takich usług jak klasyczna usługa zarządzania portfelem czy też coraz częściej spotykane tzw. robo-doradztwo – czyli dla produktów dających nam możliwość przekazania naszych środków specjalistom bądź narzędziom, które za nas podejmują decyzje inwestycyjne. Celem tego typu rozwiązań jest przede wszystkim oszczędność naszego czasu, ale również są to produkty dla osób, które mają nadwyżki finansowe, ale same nie mają odpowiedniej wiedzy, aby je odpowiednio lokować w różnego rodzaju instrumenty. Tak więc my jako inwestorzy decydujący się na tego typu produkt – dajemy nasze pieniądze, a decyzję w co je ulokować – pozostawiamy komuś innemu. To co pozostaje do naszej decyzji to strategia jak budowany ma być portfel. To od strategii zależy jaki udział agresywnych instrumentów będzie wchodził w skład naszego portfela.

Jak kupić fundusze ETF?

ETF Multi-Asset, jak każdy inny ETF, jest instrumentem notowanym na giełdzie więc w celu jego nabycia, musimy posiadać rachunek inwestycyjny. Składając zlecenie na określony ETF, jednocześnie podejmujemy decyzję dotyczącą strategii, ponieważ każdy jeden ETF Multi-Asset ma ją już z góry określoną, a jej szczegóły wyciągniemy z kluczowych informacji dla inwestorów (dokument KID).

Cechy ETF-ów Multi-Asset

ETF-y składające się z kilku, różnej klasy instrumentów i mają stosunkowo krótką historię, przez co nie ma ich jeszcze tak wielu dostępnych na rynku. Jednakże, decydując się na tego typu instrument, powinniśmy przed nabyciem zweryfikować m.in. poziom ryzyka, strategię, historyczną stopę zwrotu czy też koszty.

Prócz samego składu portfela, istotna jest waga poszczególnych instrumentów i strategia w zakresie rebalancing’u, czyli tego co robi fundusz, jeśli w wyniku zmian wycen dojdzie do zachwiania parytetu poszczególnych klas aktywów w całym portfelu. Żeby wyjaśnić na czym polega rebalancing, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że budujemy portfel za 10 000 EUR, który składa się z 60% udziału akcji oraz 40% obligacji. Po jakimś czasie akcje na giełdzie rosną o 10%, natomiast obligacje wyceniane są na tym samym poziomie. Oznacza to, że w wyniku wzrostu części udziałowej o 10%, wycena naszego portfela wynosi 10 600 euro, z czego 6 600 euro to cześć akcyjna, a obligacyjna pozostaje bez zmian. Wobec zmiany wyceny części akcyjnej, jej udział w portfelu wynosi 62,26% więc chcąc wrócić do strategii, musimy dokonać sprzedaży części akcji i dokupić obligacji, tak aby ponownie udział tych klas aktywów w portfelu się zgadzał. Jeśli ETF w swojej strategii ma stosowanie metody rebalancing’u, to zrobi to wszystko za nas. To czy fundusz stosuje metodę wyrównania poszczególnych klas aktywów w portfelu, powinno być opisane w informacjach o produkcie, m.in. w kluczowych informacjach dla inwestorów (KID).

Równie istotną cechą ETF-a Multi-Asset jest to, że zwykle jest to fundusz aktywnie zarządzany, czyli różni się od klasycznego ETF-a, gdzie jedną z cech jest pasywność.

Oczywiście są też inne ważne cechy ETF-ów, m.in. poziom ryzyka, metoda replikacji, polityka dotycząca dywidendy, koszty zarządzania i oczywiście to, ile ETF zarobił historycznie. Z perspektywy inwestora, oczywiście zawsze najbardziej nas interesuje wynik, a ten jest też uzależniony od kosztów, które dla ETF-ów Multi-Asset wydają się być atrakcyjne na tle produktów, w który pieniądze powierzamy robo-doradcy czy też zarządzającemu. Zaś poziom ryzyka informuje nas o możliwej zmienności danego instrumentu – im większe ryzyko, tym większa możliwa zmienność, ale też nadzieja na większe zyski.

Podsumowanie

Fundusze ETF to wciąż raczkujące produkty na polskim rynku, fundusze Multi-Asset tym bardziej, niemniej jednak, z perspektywy osoby obawiającej się samodzielnego inwestowania ze względu na brak wiedzy, czasu lub jeszcze innych powodów, produkty tego typu naprawdę mogą być bardzo ciekawą propozycją. Ich struktura pozwala ograniczyć w pewien sposób ryzyko nieodpowiedniej dywersyfikacji, a metoda aktywnego zarządzania może dawać bardzo dobre rezultaty. Fundusz Multi-Asset może być też świetną propozycją dla osób chcących inwestować systematycznie, poprzez regularne wpłaty. Powierzenie pieniędzy profesjonalistom ściąga z naszych barków widmo spędzania czasu na analizach czy też dokonywania wielu transakcji, w celu dopasowania portfela do naszych preferencji. Nabycie ETF-a Multi-Asset jest proste, szybkie, a jego otrzymanie relatywnie tanie. Zatem czy są minusy? Z pewnością część inwestorów chce mieć większą swobodę w zakresie budowania portfela inwestycyjnego więc taki produkt dla nich zapewne nie będzie odpowiedni. Jednak biorąc pod uwagę, iż wciąż w naszym społeczeństwie jest mała świadomość inwestycyjna, to tego typu produkty powinny być idealne do uzupełniania portfela naszych oszczędności na przyszłość.

Wśród najbardziej popularnych inwestycji klientów WealthSeed są fundusze portfelowe firmy Vanguard (np. Vanguard LifeStrategy 60% Equity UCITS ETF) oraz BlackRock (np. BlackRock ESG Multi-Asset Moderate Portfolio UCITS ETF)

Tomasz Krajewski
Tomasz Krajewski
Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń w WelthSeed, związany z rynkiem kapitałowym od 2007 roku, Makler Papierów Wartościowych, szczególnie zainteresowany analizą behawioralną oraz inwestowaniem długoterminowym.

Lista funduszy Multi-Asset

Nazwa ISIN
BlackRock ESG Multi-Asset Conservative Portfolio UCITS ETF EUR (Acc)
IE00BLP53M98
BlackRock ESG Multi-Asset Growth Portfolio UCITS ETF EUR (Acc)
IE00BLLZQ805
BlackRock ESG Multi-Asset Moderate Portfolio UCITS ETF EUR (Acc)
IE00BLLZQS08
Lyxor Portfolio Strategy Defensive UCITS ETF
DE000ETF7029
Lyxor Portfolio Strategy Offensive UCITS ETF
DE000ETF7037
Lyxor Portfolio Strategy UCITS ETF
DE000ETF7011
Ossiam Global Multi-Asset Risk-Control UCITS ETF 1C (EUR)
LU1446552496
SPDR Morningstar Multi-Asset Global Infrastructure UCITS ETF
IE00BQWJFQ70
Vanguard LifeStrategy 20% Equity UCITS ETF Accumulating
IE00BMVB5K07
Vanguard LifeStrategy 20% Equity UCITS ETF Distributing
IE00BMVB5L14
Vanguard LifeStrategy 40% Equity UCITS ETF Accumulating
IE00BMVB5M21
Vanguard LifeStrategy 40% Equity UCITS ETF Distributing
IE00BMVB5N38
Vanguard LifeStrategy 60% Equity UCITS ETF Accumulating
IE00BMVB5P51
Vanguard LifeStrategy 60% Equity UCITS ETF Distributing
IE00BMVB5Q68
Vanguard LifeStrategy 80% Equity UCITS ETF Accumulating
IE00BMVB5R75
Vanguard LifeStrategy 80% Equity UCITS ETF Distributing
IE00BMVB5S82
Xtrackers Portfolio Income UCITS ETF 1D
IE00B3Y8D011
Xtrackers Portfolio UCITS ETF 1C
LU0397221945

Jak zacząć inwestować w fundusze ETF Multi-Asset?

01

Wybierz dostawcę funduszu

Na platformie WealthSeed znajdziesz wybór funduszy portfelowych ETF znanych globalnych firm inwestycyjnych jak BlackRock, Lyxor, Vanguard, czy też XTrackers.

02

Wybierz fundusz o odpowiednim dla Ciebie ryzyku

Każda firma inwestycyjna oferuje fundusze portfelowe o różnym poziomie ryzyka od niskiego (fundusz defensywny) do wysokiego (fundusz wzrostowy). Porównaj i wybierz fundusz odpowiedni dla Ciebie.

03

Zdecyduj, ile chcesz zainwestować

Aby rozpocząć inwestycje musisz zakupić przynajmniej jedną jednostkę funduszu ETF.
Cena jednej jednostki różni się pomiędzy funduszami i zmienia się czasie, ale niektóre fundusze są dostępne już od 5 EUR (23 PLN)

Ucz się inwestowania z nami!

Zdobądź dostęp do bezpłatnej wiedzy i poznaj sposoby na zbudowanie strategii inwestycyjnej od podstaw.

 Pobierz za darmo e-booka „Inwestowanie dla początkujących”.

Podaj adres e-mail, na który otrzymasz Przewodnik “Inwestowanie dla początkujących” oraz regularnie dużo ciekawych materiałów dotyczących inwestowania.

Co 1-2 tygodnie nowe, przystępne treści, które poszerzą Twoje horyzonty inwestycyjne. Całkowicie za darmo!

group_7864
Brak zgody uniemożliwi nam wysłanie wiadomości e-mail.
Informujemy, iż Państwa dane osobowe są przetwarzane przez administratora : Fair Place Finance S.A. z siedzibą w Łodzi (93-569), przy ul. Inżynierskiej 1/3. Przetwarzamy Państwa dane w celu: realizacji wysyłki zamówienia na przesłanie Przewodnika „Inwestowanie dla początkujących” oraz w celu przesyłania informacji marketingowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z przetwarzaniem Państwa danych, posiadacie prawa do : dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia danych, ograniczenia przetwarzania i prawo do cofnięcia zgody. Z pełną treścią informacji dotyczących przetwarzania Państwa danych osobowych, w tym o przysługujących prawach i ich zakresie możecie się Państwo zapoznać pod adresem: https://www.wealthseed.eu/inwestowanie-dla-poczatkujacych-rodo/

Przez inwestycję w nieruchomości należy rozumieć inwestycje w instrumenty finansowe dostępne w obrocie giełdowym m.in. tytuły uczestnictwa funduszy typu ETF, akcje spółek zagranicznych określanych jako REIT (z ang. Real Estate Investment Trust) czy też akcje innych spółek z branży nieruchomości
W dniu 28.02.2022 została przeprowadzona analiza tabeli kursów trzynastu największych banków komercyjnych w Polsce, w tym m.in. PKO BP, mBank, Citi Handlowy. W wyniku analizy ustaliliśmy, że średni spread pomiędzy kursem kupna i sprzedaży oferowany przez banki wyniósł 6.94%, a w WealthSeed 1,2%.

Inwestuj w 550+ ETF-ów za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed. Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.

Treasury Inflation-Protected Security (TIPS)

to jeden z rodzaju obligacji emitowanych przez rząd Stanów Zjednoczonych.

Tego rodzaju obligacje mogą być emitowane z różnymi terminami wygaśnięcia a ich cena nominalna jest indeksowana poziomem inflacji, tym samym TIPSy zabezpieczają przed spadkiem realnej wartości pieniądza.

Poprzez automatyczne podnoszenie ich ceny nominalnej o poziom wzrostu inflacji mamy pewność, że otrzymamy nie mniej niż zainwestowaną kwotę powiększoną o wzrost inflacji w okresie naszej inwestycji.

Real Estate Investment Trust (REIT)

to spółki lub fundusze, których modelem biznesowym jest wynajem nieruchomości . REIT-y mogą być publicznie notowane na giełdzie. Inwestując w REIT,  jak inwestor posiadamy pośrednio udziały w nieruchomościach będących własnością spółki.

Obligacje high-yield

(o wysokiej rentowności, zwane również obligacjami śmieciowymi)

to obligacje, które przynoszą wyższe oprocentowanie, ponieważ mają niższe ratingi kredytowe niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Obligacje tego typu są bardziej podatne na niewypłacalność, więc muszą płacić wyższą stopę zwrotu niż obligacje o ratingu inwestycyjnym, aby zrekompensować inwestorom potencjalne ryzyko.

Inwestuj w światowe akcje**
za darmo odnosi się do całkowitego kosztu realizacji zlecenia o wartości powyżej 750 EUR dla klienta po uwzględnieniu 1) premii wypłacanych klientowi przez partnerów WealthSeed oraz 2) opłat należnych WealthSeed.
Opłata za przechowywanie zagranicznych papierów wartościowych pobierana od wartości papierów wartościowych klienta, nie ma zastosowania przy wartości aktywów do 100 000 EUR na koniec kwartału.